Երեկ տեղի ունեցավ արևմտյան երգարվեստի կարևոր իրադարձություններից մեկը՝ «Գրեմմի» 64-րդ մրցանակաբաշխությունը:
Այս տարի առաջին անգամ մրցանակաբաշխության կազմակերպիչներն այն անցկացրել են Լաս Վեգասի MGM Grand Garden Arena դահլիճում։ Նախկինում արարողությունն անցկացվել է Լոս Անջելեսում, Նյու Յորքում, Չիկագոյում և Նեշվիլում։
«Տարվա լավագույն ալբոմ» անվանակարգում Գրեմմի է արժանացել Ջոն Բաթիսի Մենք ենք (Jon Batiste – We Are ալբոմը: «Լավագույն երգ» և «Լավագույն ձայնագրություն» անվանակարգերում հաղթել է Սլիք Սոնիք ռեփ-դուետի «Բաց թող դուռը» երգը (Silc Sonic Leave The Door Open):
«Լավագույն նոր արտիստ» է ճանաչվել Օլիվիա Ռոդրիգոն, որը հաղթել է նաև «Փոփ ժանրում լավագույն սոլո կատարում» անվանակարգում։ Foo Fighters ռոք խումբը հաղթել է երեք անվանակարգում՝ «Լավագույն ռոք-ալբոմ» (Medicine at Midnight), «Ռոք ժանրում լավագույն երգ» (Waiting On a War) և «Ռոք ժանրում լավագույն կատարում» (Making a Fire)։
«Lավագույն երաժշտական տեսահոլովակ» (Freedom) և «Ամերիկյան արմատներով երգի լավագույն կատարում» անվանակարգերում «Գրեմմի»-ի է արժանացել Ջոն Բաթիստը, «R&B ոճում լավագույն երգ» անվանակարգում՝ Silk Sonic խմբի Leave the Door Open երգը, իսկ «Ռեփ ժանրում լավագույն երգ» անվանակարգում՝ ռեփերներ Քանյե Ուեսթի և Ջեյ Զիի Jail կատարումը։