ՀՀ Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն այսօր՝ սեպտեմբերի 15-ին, եկել էր նիստերի դահլիճ և ելույթի իրավունք խնդրեց:
Մանուկյանն իր ելույթում անդրադարձավ նախորդ գիշեր Բաղրամյան փողոցում՝ ԱԺ-ի շենքի դիմաց, հավաքված քաղաքացիներին: «Այդ մարդիկ ուղղորդված չէին, ուղղորդում չկար, պարզապես կար մեկ բան՝ հայրենիքի նկատմամբ անհանգստությունը, Արցախի նկատմամբ անհանգստությունը»:
Նա անդրադարձավ նախորդ օրը ԱԺ ամբիոնից ՀՀ վարչապետի հայտարարությանը, որը լայն արձագանք էր ստացել:
Մանուկյանի ընդդիմադիր ելույթին, ձևակերպումներին տեղից արձագանքեցին իշխանական որոշ պատգամավորներ, աղմուկ բարձրացավ: Նիստը վարող ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը տեղից բուռն արձագանքով իշխանական պատգամավորին հորդորեց հանգստություն պահել կամ դահլիճից դուրս գալ, Գեղամ Մանուկյանին էլ հորդորեց այնպես չանել, որ դահլիճում խոսակցությունն ավելի լարվի: Ըստ ԱԺ փոխնախագահի՝ Մանուկյանը օգտագործում է տերմինոլոգիա, կոնտեքստից կտրում է որոշ մտքեր, որոնք հուզական արձագանք են ստանում:
Ապա Մանուկյանը շարունակեց իր ելույթը՝ հորդորելով իշխանական պատգամավորներին դուրս գալ արհեստական ինքնավստահությունից, խոսեց նախորդ գիշեր ԱԺ-ի մոտ հավաքված քաղաքացիներից՝ նշելով, որ այդ մարդիկ սպասում էին քաղաքական մեծամասնության ներկայացուցիչներին, որոնք չեն եկել:
Ընդդիմադիր պատգամավորի ելույթի ավարտից հետո դահլիճում կրկին աղմուկ բարձրացավ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Պողոսյանը տեղից արձագանքեց, այնուհետև մոտեցավ Մանուկյանին, իրավիճակը լարվեց, ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը 30 րոպե ընդմիջում հայտարարեց: