Հանրային հեռուստաընկերությունն արձագանքել է «Կյանք ու կռիվ» ֆիլմի վերաբերյալ հարցումներին, թե ինչո՞ւ ֆիլմի հեղինակային իրավունքներն ունենալով հանդերձ՝ այն չի ցուցադրում:
Հայտնում են, որ թեւ ֆիլմը նկարահանվել է Հանրային հեռուստաընկերության պատվերով և միջոցներով, եւ, ըստ տրամաբանության, հեղինակային իրավունքները պետք է պատկանեին Հանրայինին, փաստացի, տնօրինում է այլ ընկերություն:
«Միեւնույն ժամանակ հայտնում ենք, որ Հանրային հեռուստաընկերությունն արդեն իրավական գործընթաց է սկսել՝ պարզելու ֆիլմի հեղինակային իրավունքներն այլ իրավատիրոջ փոխանցելու հանգամանքները, վերականգնելու իր իրավունքները, ինչպես նաև գնահատելու և փոխհատուցելու Ընկերությանը հասցված վնասը: Հանրայինն այս խնդրի առնչությամբ դիմում է պատրաստվում ուղղել ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայություն»,- հայտնում են հեռուստաընկերությունից:
2016 թվականի սեպտեմբերին հայկական կինոշուկայում հայտնվեց «Կյանք ու կռիվ» ֆիլմը, որն այսօր ամենաքննարկվող կինոնկարներից մեկն է: Այն ցուցադրվել է ՀՀ զորամասերում, բուհերում, Գևորգյան հոգևոր ճեմարանում, ինչպես նաև Արցախում, որի ցուցադրությունից ստացված ամբողջ հասույթը փոխանցվում է ԼՂՀ կինոշուկայի զարգացմանը: Pan Armenian Entertainment Award 2016 մրցանակաբաշխությանը «Տարվա լավագույն ֆիլմ» մրցանակին է արժանացել: «Կյանք ու կռիվ»-ի նկարահանումների ժամանակ սկսվել է ապրիլյան քառօրյա պատմությունը, ինչը պրոդյուսերին և ռեժիսորին դրդել է մտածել երկրորդ ֆիլմի ստեղծման մասին:
«Կյանք ու կռիվ 2, 25 տարի անց»-ը պատմություն է ձեռքբերումների, ձախողումների, երջանկության, դժբախտության, հարազատների, թշնամիների, սիրո, երազանքների ու պատերազմի մասին: Նախորդ ֆիլմի հերոսների ճակատագրերի միջոցով տեսնում ենք անցած 25 տարվա ճանապարհը:
Կինոնկարի սցենարիստն ու ռեժիսորը Մհեր Մկրտչյանն է: