Թույլ չենք տալու հավասարության նշան դնել պատերազմական հանցանքի զոհի և հանցագործի միջև. Մարուքյանը՝ Կլաարին
ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը պատասխանել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գրառմանն այն մասին, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողների կողմից արվող պատերազմական հանցագործությունները դեռ հաստատման և քննության կարիք ունեն:
«Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ այսօր մի քանի տեսանյութեր է ստացել Ադրբեջանի դեմ իրականացված պատերազմական հանցագործությունների մասին: Նա ընդգծել է, որ դեռ դրանք հաստատման և քննության կարիք ունեն, որ այդ ամենի իրական կատարողները նույնպես պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն, ինչպես նաև նշել, որ հակամարտությունը ակնհայտ խոր վերքեր է թողել երկու կողմերի համար:
«Պարզ է, չէ՞, թե ինչ է կատարվում: Երբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների անհերքելի ապացույց է հայտնվում, դրա դեմն առնելու համար Ադրբեջանն արագ ներկայացնում է իբր նախկինում՝ 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, հայկական կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործություններ:
Դրանից հետո շատ արագ զոհի և հանցագործի միջև դրվում է հավասարության նշան (իբր երկու կողմերն էլ նույնն են արել):
Ավելին, փորձել լայնամասշտաբ պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած որևէ դեպք համեմատել խաղաղության պայմանագրի տեքստ քննարկելու ընթացքում իրականացված՝ ակնհայտ պատերազմական հանցագործության հետ, ուղղակի ոչ մի տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում:
Վստահ եմ, որ հայկական ուժերը երբեք նման պատերազմական հանցագործություններ չեն կատարել, անգամ համեմատության եզր չի կարող լինել այն ամենի հետ, ինչ մենք տեսանք այս զազրելի տեսանյութում:
Թույլ չենք տալու հավասարության նշան դնել պատերազմական հանցագործության զոհի և հանցագործի միջև»,- գրել է Էդմոն Մարուքյանը:
Նշենք, որ ավելի վաղ Կլաարը հայտնել էր հայ ռազմագերիներին մահապատժի ենթարկելու տեսանյութի մասին ու նշել, որ կատարվածը ռազմական հանցագործություն է: