Ալեն Սիմոնյանն այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում վստահեցրել է՝ Արցախը մշտապես ներգրավված է եղել և ներգրավված է բոլոր գործընթացներին, քննարկվելիք առաջարկություններին։
«Այն գործողությունները, որոնք անում են այսօրվա իշխանությունները, ապացույցն են, որ մենք Արցախին մենակ չենք թողնելու: Արցախի ժողովրդի իրավունքները պահելու, պաշտպանելու և տանելու ենք առաջ, ինչպես եղել է վերջին 30 տարվա ընթացքում»,- ասել է նա:
Ըստ Սիմոնյանի՝ իրենք հիմա փորձում են Արցախը վերադարձնել բանակցությունների սեղան, որպեսզի այլ հարցեր չլինեն, որ Արցախի ԱԺ-ից մեկ այլ կարծիք չհնչի, իսկ Հայաստանից՝ այլ:
«Թեև մինչ այժմ էլ պարզ չէ, թե ինչո՞ւ են Արցախից այլ կարծիքներ հնչում երբեմն, ենթադրում եմ՝ քաղաքական նկատառումներից ելնելով, քանի որ իրենք մշտապես իմացել են ամեն ինչ՝ ամեն ստորակետը, ամեն ձևակերպումը: Չկա մի բան, որ ես գիտեմ, իրենք չգիտեն»,- նշեց նա:
Հարցին՝ Արցախի իշխանությունները տեղեկացվել և համաձայնվե՞լ են, որ միայն Հայաստանի տարածքի մասին խոսվի, Սիմոնյանը հայտնել է. «Այո, տեղեկացվել են և համաձայնվել, քանի որ այլ տարբերակ չկա: Ասեմ ավելին՝ շատ հաճախ Արցախի մեր գործընկերներն են մեզ նախազգուշացրել, որ մտավախություն ունեն Հայաստանի անվտանգության վերաբերյալ»:
Խոսելով խաղաղության պայմանագիր կնքելու մասին՝ վերջինս նկատել է՝ հաշվի առնելով, թե ով է խաղաղության պայմանագրի հակառակ կողմը, մինչև այն չկնքվի, ինքը որևէ հույս չի կարող ունենալ, որովհետև փոքր վստահություն ունի հարևանների նկատմամբ:
«Նրանց գործողություններն ինձ մոտ վստահության բացակայություն են ձևավորել: Տեսնում եք, որ ներգրավված են միջազգային գործընկերները, մասնավորապես՝ ՀՀ վարչապետը երեկ նշեց, որ հանդիպում է լինելու Մակրոնի մասնակցությամբ, ինչպես նաև տեսաք, որ Միացյալ Նահանգների աջակցությամբ սեպտեմբերի 13-ի փոքր պատերազմի ժամանակահատվածում գերեվարվածները վերադարձան:
Մշտապես քննարկվում է, թե Ադրբեջանն ինչ-որ զիջումների դիմաց է համաձայնել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքել, տարբեր փաստաթղթեր ու սկզբունքներ են վկայակոչվում: Իշխանության բարձրագույն ներկայացուցիչներն ասում են, որ ՀՀ-ի 29,800 քառակուսի կիլոմետրը և ինքնիշխանությունն անքննելի են: Կան կարմիր գծեր»,- վստահեցրեց Սիմոնյանը: