Մշակույթի մայրաքաղաքից դեպի սպորտի մայրաքաղաք․ Գյումրու քաղաքային մարզադաշտում այսուհետ երեկոները ևս կլինեն ֆուտբոլային
Գյումրու քաղաքային մարզադաշտում այսուհետև երեկոները ևս կլինեն ֆուտբոլային. այսօր գործարկվեց նոր լուսավորության համակարգը։
Հանդիսավոր արարողությանը մասնակցեցին ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը, Շիրակի մարզպետ Նազելի Բաղդասարյանը, ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Առուշանյանը, Գյումրու քաղաքապետի առաջին տեղակալ Արթուր Պապիկյանը, ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հյուրեր ու մարզասերներ։
Մարզադաշտում տեղադրվել է Siteco ընկերության լուսավորության համակարգ, որը համարվում է TOP-3 համակարգերից մեկն աշխարհում և համապատասխանում է ՈՒԵՖԱ-ի և ՖԻՖԱ-ի կողմից պահանջվող չափորոշիչներին:
Լուսավորության համակարգն ունի 1500 լյուքս, հենց սա էլ հնարավորություն է տալիս անցկացնել ֆուտբոլային հանդիպումներ նաև երեկոյան ժամերին:
311075561_413082751014586_7274122978484725531_n.jpg (245 KB)
«Շիրակ» ֆուտբոլային ակումբի նախագահ Տիգրան Վիրաբյանը լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ տևական ժամանակ մարզադաշտը զրկված է եղել նման հնարավորությունից, ֆուտբոլային հանդիպումներն ու նաև մարզումները հիմնականում անցկացվել են ցերեկային ժամերի՝ պայմանավորված լուսավորության բացակայությամբ։
«21-րդ դարում ունենալ մարզադաշտ, որը չունի լուսավորություն, ուղղակի անընդունելի է։ Այսօր այս տեխնիկական վերազինումը մեզ հնարավորություն է տալիս ավելի շատ երկրպագուների բերել մարզադաշտ։ Մարդիկ ցերեկն իրենց առօրյա խնդիրներով, հոգսերով ու աշխատանքով են զբաղված և հիմնականում ժամանակ չունեն օրվա այդ հատվածում թողնել աշխատանքն ու գալ մարզադաշտ, իսկ այսօր արդեն մենք նրանց այդպիսի հնարավորություն ենք տալիս երեկոյան»,- ասաց Վիրաբյանը։
311899970_1249004905662256_3969564306952023098_n.jpg (400 KB)311064982_413082821014579_541417655301381453_n.jpg (185 KB)
Լուսավորության համակարգի տեղադրման հարցը ֆեդերացիայի ղեկավարության հետ մի քանի տարի քննարկվել է:
«Բնականաբար, պետք էր այդ ժամանակահատվածը՝ թե՛ չափագրման, թե՛ նախագծման աշխատանքների իրականացման համար։ Այսօր արդեն իրականություն դարձավ բոլոր գյումրեցիներիս, շիրակցիներիս, ֆուտբոլասերներիս և ֆուտբոլային ընտանիքի երազանքը»,- նշեց Տիգրան Վիրաբյանը։
Լույսերի վառման արարողությունից հետո ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը Գյումրի այցելած փոխվարչապետ Համբարձում Մաթեւոսյանին տեղեկացրեց, որ նախատեսում են հավաքականի մինչև 21 տարեկանների խաղերն անցկացնել Գյումրիում։ «Շիրակ» ֆուտբոլային ակումբի նախագահը սա կարևոր քայլ համարեց։
311074455_413083167681211_1909907106498825885_n.jpg (291 KB)
«Սա նաև շատ կարևոր է մշակութային, զբոսաշրջային առումով։ Մշակույթի մայրաքաղաք Գյումրուց քայլ առ քայլ տեղափոխվում ենք դեպի սպորտային մայրաքաղաք Գյումրի, որովհետև նման առաջնությունների անցկացումը Գյումրուն բերում է հավելյալ մարզասերներ, մարզիկներ և քաղաքի նկատմամբ հետաքրքրվածություն ունեցողների նոր բանակ»,- շեշտեց Վիրաբյանը։
Գյումրու ավագանու «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացրած նախագծի համաձայն՝ Գյումրի համայնքի սեփականություն քաղաքային մարզադաշտը 30 տարի ժամկետով վարձակալության իրավունքով տրված է «Շիրակ» ֆուտբոլային ակումբին։
Վիրաբյանը տեղեկացրեց՝ պարտավորությունները, որոնք ստանձնել են, կատարելու են։ Դաշտը և բազան կպահեն այն տեսքով, որը հնարավորություն կտա Գյումրու քաղաքային մարզադաշտում ընդունել նաև եվրոպական մակարդակի խաղեր։ Երկրպագուներն էլ ամեն տարի մի նորություն կտեսնեն քաղաքային մարզադաշտում։
Իսկ այսօր՝ լուսավորության նոր համակարգի տեղադրումն ազդարարելուց հետո, մեկնարկեց «Շիրակ-Փյունիկ» խաղը։
311988666_587689146689632_514775471016411400_n.jpg (138 KB)311595020_8163801930359711_7798270464990437178_n.jpg (255 KB)