Մինչեւ տարեվերջ խաղաղության պայմանագիրը կնքելը արտահայտությունը, որպես այդպիսին, համաձայնության հետեւանք չէ։ Դա լռելյայն վերջնաժամկետ է, որ երկու կողմն էլ դրա հետ կապված ցանկություններ ունեն։
Այս մասին այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով մինչեւ տարեվերջ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության համաձայնագիր կնքելու հավանականությանը:
Նա նաեւ անդրադարձավ ՀՀ սահմաններին տիրող իրավիճակի վերաբերյալ օտարերկրացի պաշտոնյաների ու մեկնաբանների տարբեր գնահատականներին:
«ՀՀ-ն ամեն օր ենթարկվում է հարձակման, իսկ մենք ամեն օր լսում ենք տարբեր հեքիաթներ հեռուստաալիքների հայտնի դերակատարների կողմից։ ՀՀ-ն չի փչացնում ոչ մի երկրի հետ իր հարաբերությունները։ ՀՀ-ն ուզում է, որ իր նկատմամբ լինեն արդար, որ իր սահմանների հետ կապված պարտավորություններն ի կատար ածվեն, եւ դրա համար արվելու է ամեն ինչ։ Այստեղ էմոցիա չկա, կան պարտավորություններ, որոնց կատարմանը մենք հետամուտ ենք լինելու եւ փորձելու ենք բոլոր հնարավոր միջոցներով մեր տղաների կյանքը, սահմանները պաշտպանել»,- ասաց նա: