Ալեն Սիմոնյանը և Կարո Փայլանը զրուցել են հայ-թուրքական սահմանների բացման շուրջ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 31-ին ընդունել է Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանին:
ԱԺ հանրային կապերի բաժնից հայտնում են, որ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է՝ Հայաստանը մեծ ուշադրությամբ է հետևում նրա հայանպաստ և կարևոր գործունեությանը:
903.jpeg (84 KB)
«Անչափ կարևոր է, որ Ձեր ուշադրության կենտրոնում եք պահում Թուրքիայում ապրող ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությունը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքները: Զրույց է ընթացել Հայաստան-Թուրքիա սահմանների բացման շուրջ:
904.jpg (100 KB)
Կարո Փայլանի խոսքով՝ սահմանների բացմանն առնչվող քննարկումների վերաբերյալ Թուրքիայում ապրողների լայն շրջանակում տեղեկատվության պակաս կա: Նա ՀՀ ԱԺ նախագահին ներկայացրել է նաև իր տպավորությունները և դիտարկումները հայ-թուրքական գործընթացի առնչությամբ:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Թուրքիայի «Ժողովուդրների դեմոկրատական» կուսակցության պատգամավոր Կարո Փայլանը Հայաստանում է: Հոկտեմբերի 29-ին նա հանդիպել էր ՀՀ վարչապետի հետ: