Ինչու չի գործարկվում Մոնումենտում տեղադրված «Սատանի անիվ» կոչվող նոր կարուսելը. տնօրենը մանրամասնում է խոչընդոտները
Շաբաթներ առաջ Երեւանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հայտարարել էր, որ Երեւանի «Հաղթանակ» զբոսայգու նոր՝ «Սատանի անիվ» կոչվող կարուսելն ապօրինի է տեղադրվել։ Քաղաքապետը հանձնարարել էր մինչեւ հաջորդ երկուշաբթի համապատասխան խախտման մասին արձանագրություն կազմել եւ հաջորդ գործակարգավարական խորհրդակցությանը ներկայացնել իրեն: Սակայն դրանից հետո այս հարցի վերաբերյալ որեւէ նոր զարգացում այդպես էլ չեղավ, իսկ կարուսելը չշահագործվեց:
Հատկանշական է, որ այգու նոր ատրակցիոնի ապօրինի լինելու մասին սա քաղաքապետարանում արված առաջին հայտարարությունն էր։ Մինչդեռ մայրաքաղաքի բարձունքում տեղադրված ատրակցիոնն արդեն մի քանի ամիս է՝ տեսանելի է Երեւանի տարբեր հատվածներից։
Այսօր «Հայկական ժամանակ»-ը այցելել է Մոնումենտի զբոսայգի, տեղում ծանոթացել առկա խոչընդոտներին, զրուցել պատասխանատուների հետ: «Սատանի անիվը», ինչպես եւ Մոնումենտի մոտ 60 ատրակցիոնները պատկանում են «Ուրախ ժամանց» ՍՊԸ-ին:
ՍՊԸ-ի տնօրեն Վահրամ Ներսեսյանը մեզ հետ զրույցում հայտնում է, որ փետրվար ամսին դիմել են Երեւանի քաղաքապետարան՝ շինթույլտվություն ստանալու համար, սակայն, երբ ձգձգվել է պատասխանը, որոշել են սպասելուն զուգահեռ մնացած թղթաբանական հարցերը կարգավորել:
«Կարուսելն անցել է համալիր փորձաքննության բոլոր փուլերը: Քանի որ այն բավականին բարդ կառույց է, մենք ի սկզբանե աշխատել ենք ամեն ինչ պատշաճ կերպով անել: Ունենք բոլոր գերատեսչությունների դրական եզրակացությունները՝ նախագծայինից զատ՝ շրջակա միջավայրի նախարարության, քաղաքաշինության կոմիտեի տեսչական մարմնի, ԱԻՆ-ի, քաղաքացիական ավիացիայի, բոլորի դրական եզրակացություններն ունենք: Մենք չէինք սպասում, որ համալիր փորձաքննության դրական եզրակացությունից հետո հանկարծ կարող էր քաղաքապետարանի թույլտվությունը չլինել»,- ասում է Վահրամ Ներսեսյանը:
ստանաաաաա.jpg (260 KB)
Վերջինիս խոսքով՝ ատրակիցիոնը ներկրել են Ռուսաստանի Դաշնությունում գործող «Կարուսել» ընկերության գործարանից, որի հետ նախապես պայմանագիր են ունեցել, ու եթե պայմանագրերի կետերը խախտեին, տույժ-տուգանքնի առաջ կարող էին կանգնել: Մայիսից սկսել են աշխատանքները:
Տնօրենի խոսքով՝ մոտավորապես 2 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումար միայն ատրակցիոնի արժեքն է եղել: «Հայաստանում նման բան չկա, սա առաջինն է, փակ կաբինայով, ձմռանը՝ տաքացուցիչով, ամռանը՝ հովացնող համակարգով, հարմարավետ ու ապահով»,- նոր ատրակցիոնը ներկայացնելիս ասում է Ներսեսյանը: Նրա խոսքով՝ գինը եւս թանկ չի լինելու, նախնական՝ գուցե 1500 դրամի սահմանում որոշեն:
տոմսարկղղղ.jpg (243 KB)
Մոնումենտի կարուսելների այդ հատվածում նախկինում շղթա կոչվող ատրակցիոնն է եղել:
Տնօրենի խոսքով՝ այդ ատրակցիոնն արդեն հին է եղել, որոշել են թարմացնել ժամանակակից տարբերակով: «Այս երկու տարվա ընթացքում 10 կարուսել ենք նորացրել, հինը հանել, ապամոնտաժել, նորն ենք տեղադրել: Սեզոնի ընթացքում 100-120 աշխատող ենք ունենում: Բոլոր կարուսելները կամաց-կամաց թարմացնում ենք, բայց երբեմն հանդիպում ենք նման խոչընդոտների: Մեր ժողովրդի համար լավ բան ենք անում, բայց որ այս ձեւով աշխատանքը ստոպ են տալիս, հիասթափվում ես: Բազմաթիվ ծրագրեր ունենք, բայց չգիտենք՝ կանե՞նք, ինչպես անենք, եթե ամեն մի ծրագրի համար նման խոչընդոտներ են լինելու»,- դժգոհում է նա:
տատիկկկ.jpg (317 KB)
մայր հայստան.jpg (195 KB)
Ներսեսյանի վստահեցմամբ՝ արդեն քաղաքապետարանի համապատասխան բաժնի հետ պայմանավորվածություն ունեն, որպեսզի հանդիպեն ու վերջնական քննարկեն թույլտվության հարցը: Այժմ սպասում են ԱԻՆ-ի երրորդ փուլի փորձաքննության պատասխանին, որը կհաստատի՝ կարուսելը պիտանի է շահագործման: «Չեմ կարծում, թե չլինի»,- ասում է նա:
Նշենք, որ մեր այցելության ժամանակ ատրակցիոնի տարածքում բարեկարգման աշխատանքներ էին իրականացվում:
բարեկրգում.jpg (262 KB)
Երեւանի քաղաքապետարանից էլ հայտնում են, որ առայժմ նոր ասելիք չունեն, այն, ինչ ասվել է, դրան եւս ավելացնելու բան չունեն:
ԱԻՆ տեխնիկական անվտանգության ազգային կենտրոնի տնօրեն Վարդան Գեւորգյանը մեզ հետ զրույցում հաստատում է՝ փորձաքննություն են իրականացրել, առաջին երկու փուլերին՝ նախագծին եւ վկայագրին, տվել դրական եզրակացություն:
«Այժմ պետք է գործարկելու իրավունք ստանալու համար էլ փորձաքննություն անցնեն, բայց դրա համար չեն դիմել: Սպասում ենք իրենց դիմումին: Ենթադրվում է, որ իրենք էլ սպասում են Երեւանի քաղաքապետարանի թույլտվությանը»,- նկատում է Գեւորգյանը:
Անդրադառնալով մնացած ատրակցիոնների գործարկմանը՝ վերջինս նշում է՝ ժամանակ առ ժամանակ ուսումնասիրում են: «Ամեն ինչ նորմալ է: Այդ մարդիկ էլ բավականին հետեւողական ու պատասխանատու կերպով են մոտենում»,- ընդգծում է նա:
մոտիկ.jpg (187 KB)