«Օրենքով գող» Օշականցի Գեւորիկը 60 միլիոն դրամ գրավի դիմաց ազատ է արձակվել
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է Գևորգ Մելիքյանի՝ «Օշականցի Գևորիկի» նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու մասին միջնորդությունը՝ գրավի չափ սահմանելով 60 մլն ՀՀ դրամը։
Այն վճարելուց հետո Մելիքյանն ազատ է արձակվել ՔԿՀ-ից։
Տեղեկությունը «Հայկական ժամանակ»-ին հայտնեցին ՀՀ արդարադատության նախարարությունից:
Հիշեցնենք, որ նույն գործի շրջանակներում անցած տարի՝ 2021 թվականի օգոստոսին,  Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մարինե Մելքոնյանի նախագահությամբ, բավարարել էր պաշտպանական կողմի միջնորդությունը և Մելիքյանի նկատմամբ այլընտրանքային խափանման միջոց ընտրել գրավը: 50 միլիոն դրամը դատարանի դեպոզիտ հաշվին վճարելուց հետո Մելիքյանն ազատ էր արձակվել:
Գևորգ Մելիքյանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով, այսինքն՝ հանցավոր համագործակցություն ստեղծելը կամ հանցավոր համագործակցություն ղեկավարելը։
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ նա, համարվելով հեղինակության, կատարել է քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման հետապնդած նպատակների իրականացմանն ուղղված գործողություններ, մասնավորապես՝ ստանձնել է մասնավոր, այն է՝ պարտք մնացած գումարի վերադարձման խնդրին վերաբերող վեճի՝ իր անօրինական ազդեցությունն օգտագործելու և սպառնալիքի միջոցով իրեն դիմած անձի օգտին լուծելու հարցը: