Վերականգնվում են մայրաքաղաքի երբեմնի «թոքերը». Արմեն Բեգոյան (լուսանկարներ)
Երկար ժամանակ է, ինչ խոսվում ու քննարկվում է Ծիծեռնակաբերդի բարձունքի և «Հաղթանակ» զբոսայգուն հարող Սարալանջի հատվածներում անտառհիմնման ծրագրերի մասին: Այս ամենը գործողությունների հստակ փուլ մտավ արդե այս տարի: Վերականգնվում են մայրաքաղաքի երբեմնի «թոքերը»։
Այս մասին Ֆեյսբուք-ի իր էջում գրել է Երևանի քաղաքապետարանի «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Արմեն Բեգոյանը։
աաաաաաաաա.jpg (542 KB)աաաաաաաաաաաաաա.jpg (182 KB)
«Իրականացվել են իրար հաջորդող փուլային աշխատանքներ»,- գրել է Բեգոյանն ու մանրամասնել․
«Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում և Սարալանջում իրականացվեց սանիտարական էտ:
Նշված հատվածներից դուրս բերվեցին մոտ 300 բեռնատար աղբ և չորուկներ:
Ծիծեռնակաբերդում անցկացվեց չորս կիլոմետր ներքին ոռոգման ցանց, իսկ Սարալանջում եղած ցանցի վրա կատարվեցին շտկումներ:
Հողաշերտի բարելավում կատարվեց սևահողի ու հողախարնուրդների միջոցով:
Ծիծեռնակաբերդում ընտրվեց խրամուղային տարբերակով անտառտունկը։
Դեռ նոյեմբերի 3-ից մեկնարկած ծառատունկը արդեն նոյեմբերի 5-ին ավարտական փուլի բերվեց:
Նշված հատվածներում տնկվեցին 5000 ծառ և 3000 թուփ:
Դեկորատիվ ծառատեսակների հետ մեկտեղ անտառտնկարկները համալրվեցին նաև պտղատու ծառատեսակներով:
ա.jpg (122 KB)աա.jpg (523 KB)աաաաաաա.jpg (230 KB)աաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաա~.jpg (247 KB)
Հաշվի առնելով Ծիծեռնակաբերդի բարձունքի կարևորությունը՝ նշված հատվածի ոռոգումը կիրականցվի երկու առանձին տեղերից: Մշտական ջուր կապահովվի Երևան ՋՈ-ից և Հրազդան գետից՝ հատուկ այդ տարածքի համար գետի վրա տեղադրված պոմպակայանի միջոցով:
Սիրելի երևանցիներ, ուրախությամբ ուզում եմ արձանագրել, որ այս մեծամասշտաբ ծրագիրը այլևս կյանքի է կոչված, և ժամանակն է Երևանում կանաչ ֆոնդի ավելացմանն ուղղված նոր ծրագրերի մշակման:
Շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել ողջ ընթացքում այս պատասխանատու ծրագրին օժանդակած քաղաքային իշխանությանը, շնորհակալություն իմ շատ սիրելի «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի ողջ անձնակազմին»:
աաա.jpg (242 KB)աաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաա.jpg (166 KB)
Հիշեցնենք՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի և դուստրերի հետ ևս Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի շրջակա տարածքում մասնակցել էր Երևանի քաղաքապետարանի կազմակերպած ծառատունկին:
աաաաա.jpg (497 KB)աաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաաա.jpg (83 KB)