ԱԺ-ն քննարկում է բյուջեի լրամշակված նախագիծը, ընդդիմությունը դուրս եկավ դահլիճից
ՀՀ Ազգային ժողովը քննարկում է 2022թ. պետական բյուջեի նախագծի լրամշակված տարբերակը։ Այն ներկայացրեց ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
Նշենք, որ մինչ նախարարի ներկայացնելը՝ ընդդիմադիր խմբակցությունների անդամների մեծ մասը լքեց ԱԺ դահլիճը:
Խաչատրյանն իր ելույթում տեղեկացրեց, որ 2023թ. պետբյուջեի ծախսերը կազմելու են 2 տրլն 591 մլրդ դրամ, իսկ եկամուտները՝ 2 տրլն 302 մլրդ դրամ։ Դեֆիցիտը կկազմի 289 մլրդ դրամ։ ԱԺ ներկայացված նախորդ նախագծի համեմատ բյուջեի ծախսերում ավելացել է 826 մլն դրամ, եկամուտները՝ 734.5 մլն դրամով։
«2023 թվականի բյուջետային ծրագրերի հիմնական առանցքը շարունակելու է լինել անվտանգային միջավայրի, տնտեսական հզորացման, մարդկային կապիտալի զարգացման և մեր քաղաքացիների սոցիալական ապահովության ամրապնդումը՝ Կառավարության ծրագրով սահմանված թիրախներին համահունչ: Արագ տնտեսական աճը և ներառական զարգացումն այլընտրանք չունեն»,- շեշտեց նա:
Խոսելով ընթացիկ տարվա ցուցանիշների մասին՝ նախարարը նշեց, որ 2022 թվականի 10 ամիսների ընթացքում տնտեսական ակտիվությունն աճել է 14.5 տոկոսով, ինչի արդյունքում պետական բյուջեով սահմանված հարկային եկամուտների պլանը գերակատարվում է:
Ըստ Խաչատրյանի՝ հարկային եկամուտները չեն փոխվել, իսկ ընդհանուր եկամուտների թվի փոփոխությունը կապված է նախատեսված դրամաշնորհների հետ։