«Մուրացան»-ում մահացած 7 օրական փոքրիկը ունեցել է շնչական անբավարարությամբ՝ 2-րդ աստիճանի բնածին թոքաբորբ․ մանրամասներ
Հունվարի 17-ին Երևանի «Մուրացան» մանկական բժշկական կենտրոնում մահացած ալավերդցի 7 օրական փոքրիկը լույս աշխարհ էր եկել հունվարի 10-ին Ալավերդու ծննդատանը՝ կեսարյան հատման ճանապարհով, 36 շաբաթական ժամկետում։ Նրա վիճակը գնահատվել էր ծանր՝ պայմանավորված շնչական անբավարարությամբ 2-րդ աստիճանի բնածին թոքաբորբի ֆոնի վրա։
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ին հայտնեց ԵՊԲՀ աշխատակազմի ղեկավար Շուշան Դանիելյանը։
Ըստ նրա՝ ռեանիմացիոն բրիգադով և ռեանիմոբիլով փոքրիկը Ալավերդու ծննդատնից տեղափոխվել էր քաղաք Երևան և, ըստ վիճակի ծանրության, ընդունվել մանկական բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման կլինիկա։
«Պայմանավորված շնչական անբավարարությամբ 2-3-րդ աստիճանի բնածին թոքաբորբի ֆոնի հիման վրա՝ միացվել է ոչ ինվազիվ վենտիլյատորի High Flow-ը օժանդակման ձևով։ Ընդունման պահին որովայնը եղել է փքված, պերիստալտիկան՝ քիչ թուլացած։ Նշանակվել է հակաբակտերիալ բուժում՝ «Բիոտաքսիմ» և «Գենտամիցիան»։ Դինամիկայում երեխան սկսել է կերակրվել, սակայն ինֆեկցիայի գեներալիզացիայի ֆոնի վրա 13/01/2023 դիտվել է վիճակի վատացում՝ ի հաշիվ նեկրոտիզացնող էնտերոկոլիտի զարգացման, կերակրումները դադարեցվել են, կատարվել է հակաբակտերիալ բուժման կորեկցիա՝ Մոքսիցին, Ամիկատոն, Մետրոնիդազոլ, համապատասխան հետազոտություններ։
Չնայած անցկացված բուժմանը՝ հունվարի 16-ին՝ ժամը 22։00 սահմաններում, դիտվել է փոքրիկի վիճակի վատացում, խիստ անհանգստություն, որովայնի առավել փքվածություն և լարվածություն։ Կատարվել է որովային սոնոգրաֆիա, որովայնի շրջադիտային ռենգենոգրաֆիա, մանական վիրաբույժի կոնսուլտացիա, միջամտության կարիք չի եղել զննման պահին։
Հունվարի 17-ին՝ ժամը 01։30, շնչական դիսթրեսի խորոցման պատճառով կատարվել է ինտուբացիա՝ N 3,5 ինտուբացիոն խողովակով և միացվել է ԱԱՇ-ին SIMV ռեժիմով, բուժմանը ավելացվել է Մերոպենեմ։ Նույն օրը՝ ժամը 02։00-ին, որովայնի խիստ փքվածության պատճառով կատարվել է որովայնի խոռոչի դրենավորում, դրենժից ստացվել է կղանքային արտադրություն։ Չնայած կատարված բուժմանը՝ հունվարի 17-ին՝ ժամը 07։20, դիտվել է սրտի կանգ, կատարվել է սրտի անուղղակի մերսում, ներերակային ադրենալին, ատրոպին, ԹԱՇ ամբուի պարկով եռակի երեսուն րոպեների ընթացքում, սակայն սրտի աշխատանքը չի վերականգնվել, և նույն օրը՝ ժամը 07։50, գրանցվել է երեխայի բիոլոգիական մահը»,- մանրամասնեց Դանիելյանը:
Նրա խոսքով՝ նշանակվել է պաթանատոմիական փորձաքննություն։