Զինդատախազությունն անդրադարձել է Գեղարքունիքի մարզի զինվորական կացարանում բռնկված հրդեհի վերաբերյալ եղած հակասություններին։
«Լուրեր»-ի հետ զրույցում Զինդատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված ՀԿԳ քննության նկատմամբ հսկողության բաժնի պետ Արշակ Մարտիրոսյանը հայտնել է, որ կացարանում 22 զինծառայող է ապրել․ մեկն արձակուրդում է եղել, երկուսը դեպքի պահին դրսում են եղել, երկուսը՝ կապիտանը և նրան օգնության հասած օրվա հերթապահը, դուրս են եկել դռնով, ևս երկուսը՝ պատուհանների ճաղավանդակներից:
«15 մահացած զինծառայողներից 14-ի դիերը հայտնաբերվել են ննջարանի տարբեր հատվածներում՝ ոչ բացառապես մահճակալների վրա, իսկ մեկ մահացած զինծառայողի դին հայտնաբերվել է նախասրահում, այսինքն՝ ննջարանի մուտքի դիմաց, ընդ որում՝ կցանկանամ նշել, որ նախասրահում տեղադրված է եղել նաև վառարանը, որը դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է»,- ասել է Մարտիրոսյանը՝ նշելով, որ այս հանգամանքը հաստատվել է վարույթում առկա փաստական տվյալներով, այդ թվում՝ նաև հրդեհաշիջման աշխատանքներն իրականացրած ծառայողների հարցաքննության արձանագրություններով:
Դատախազի խոսքով՝ զինծառայողի դին հենց ննջարանի մուտքի դիմաց՝ նախասրահում հայտնաբերված լինելու հանգամանքը ողջամտորեն նշանակում է, որ ննջարանի մուտքի դուռը փակված չի եղել:
«Այս հանգամանքի շուրջ այս պահին դեռևս քննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են համապատասխան գործողություններ»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով ՆԳՆ ՓԾ պետ տեղակալ Արսեն Սարոյանի՝ հարցազրույցներից մեկում նշած խոսքին, թե զինծառայողների մարմինները մահճակալների վրա են եղել՝ Մարտիրոսյանն ասել է, որ այդ հանգամանքը ևս մանրամասն քննության առարկա է դարձել․
«Տվյալ պաշտոնատար անձը քրեական վարույթի շրջանակներում հարցաքննվել է նախաքննական մարմնի կողմից և իր ցուցմունքով հերքել այդ հայտարարությունը, մասնավորապես նշել է, որ դեպքի պահին ինքը անձամբ դեպքի վայրում չի եղել, խոսել է տեղում հրդեհաշիջման աշխատանքներն իրականացրած աշխատակիցների հետ և վերջիններիս կողմից իրեն փոխանցված բանավոր տեղեկությունները այլ կերպ է ընկալել»:
Մարտիրոսյանի խոսքով՝ Սարոյանն իր ցուցմունքում ասել է, թե աշխատակիցները իրեն ասել են, որ զինվորների դիերը հայտնաբերվել են մահճակալների սենյակում, իսկ ինքը ընկալել է, թե մահճակալների վրա պառկած են հայտնաբերվել։
Զինդատախազության պաշտոնյան անդրադարձել է նաև ավտոբենզինի շուրջ հակասություններին, մանրամասնել՝ փաստական տվյալների համաձայն՝ 2023 թվականի հունվարի կեսերին տվյալ զինվորական ստորաբաժանմանը հատկացվել է 80 լիտր ավտոբենզին՝ լցված 5 լիտրանոց պլաստմասե տարաների մեջ: Անձնակազմն այն պահել է կացարանին կից՝ բացազատված ավտոհավաքակայանում:
«80 լիտր ավտոբենզինից փաստացի, այսինքն՝ նախքան դեպքը, օգտագործված եղել է 30 լիտր, և դեպքի օրը՝ նախքան հրդեհը, ավտոհավաքակայանում եղել է 10 հատ 5 լիտրանոց տարա՝ լցված ավտոբենզինով, որոնցից 9-ը դեպքից հետո արդեն դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել են, այսինքն՝ փաստացի պակասել է մեկ 5 լիտրանոց տարա ավտոբենզինով լցված, որը, ըստ քրեական վարույթի նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալների, կացարանում գտնվող սպան այդ տարան օգտագործել է նախասրահում գտնվող տեղակայված վառարանը վառելու համար»,- նշել է նա։
Մարտիրոսյանի խոսքով՝ համաձայն նախաքննության տվյալների՝ սպան այդ տարան օգտագործել է նախասենյակի վառարանը վառելու համար։
Հնչող հարցերից մյուսին, թե ինչպե՞ս չեն այրվել տարածքում գտնվող գազօջախն ու աթոռը, նա պատասխանել է, որ այս հարցերով ևս քննությունը շարունակվում է, սակայն, նախնական տվյալներով, քանի որ տունը գազաֆիկացված չի եղել, անձնակազմը տեղադրված գազօջախը դուրս է բերել, տեղակայել տան արտաքին պատի տակ, դրա կողքին՝ նաև հին, չօգտագործվող աթոռը․
«Այսինքն՝ կարող ենք փաստել, որ դեպքի պահին, ինչպես նաև դրան նախորդող ժամանակահատվածում տվյալ գազօջախը և աթոռը տան մեջ չեն եղել, այլ տեղադրված են եղել տանը հարակից»:
Շարունակությունը՝ սկզբնաղբյուր լրատվամիջոցի տեսանյութում.
Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանի հրդեհի և դրա հետևանքով զոհերի ու վիրավորների մասին հայտնի դարձավ հունվարի 19-ի վաղ առավոտյան ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական հաղորդագրությունից, որով հայտնվում էր՝ չպարզված հանգամանքներում պատահարը տեղի է ունեցել ժամը 01:30-ի սահմաններում, որի հետևանքով զոհվել է 15, վիրավորվել՝ 3 անձ:
Այնուհետև հայտնի դարձավ զինվորական պաշտոն զբաղեցնող մի շարք անձանց պաշտոնանկությունների մասին, որոնք, ըստ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի, ինչ-որ կերպ պատասխանատվություն են կրում տեղի ունեցած համար:
ՀՀ քննչական կոմիտեն և Գլխավոր դատախազությունն էլ հայտնեցին, որ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ ՔՕ 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, այն է՝ զենքի, ռազմամթերքի, ռազմական տեխնիկայի կամ ռազմական այլ գույքի, շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող նյութերի, սարքերի կամ առարկաների հետ վարվելու կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու և ավելի անձի մահ։
Վաշտի կացարանում վառարանն ավտոբենզինով վառել փորձած Ե. Հ-ի և 2 այլ սպաների նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել: