«Մալաթիա» տոնավաճառի տնօրինությունը դիմել է դատարան. բողոքարկում են տեսչական մարմնի որոշումը
«Մալաթիա» տոնավաճառի տնօրինությունը դիմել է դատարան, որպեսզի բողոքարկի ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի կայացրած որոշումը։
Այս մասին այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնեց տեսչական մարմնի ղեկավար Գարեգին Խաչատրյանը։
«Օրեր առաջ ես ընդունել եմ տնօրինությանն ու աշխատակիցներին, հանդիպման ընթացքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որ տոնավաճառի սեփականատերը ինտեսիվ միջոցներ պետք է ձեռնարկի և վերացնի բոլոր այն խախտումները, որոնք պարզապես սպառնալիք են թե՛ օգտվողների, թե՛ աշխատողների ու քաղաքացիների համար։ Մեծածավալ աշխատանքներ են իրականացվել։ Հայտ են ներկայացրել կատարված աշխատանքները ամփոփելու ու որոշում կայացնելու մասին։ Հարցը քննարկվում է, կարծում եմ՝ այսօր կունենանք համապատասխան որոշում»,- ասաց Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ տոնավաճառն ամբողջությամբ կսկի իր գործունեությունը, երբ հանրության համար վտանգ հանդիսացող խախտումները վերացվեն. «Ժամկետներ կտրվեն՝ վերացնելու այն խախտումները, որոնք էական ռիսկ չեն ներկայացնում հանրության համար։ Այս պահին, ըստ մասնագետների ներկայացրած եզրակացության, արձանագրված խախտումները վերացվում են»։
Խաչատրյանը նաև ընդգծեց՝ վերահսկողական աշխատանքները բոլոր խոշոր օբյեկտերում մեկնարկել են, առաջիկա օրերին դրանք կներկայացվեն հանրությանը։
Հիշեցնենք՝ փետրվարի 1-ին կասեցվել էր «Մալաթիա» առևտրի կենտրոնի գործունեությունը։ Տոնավաճառում չէին պահվում հրդեհային անվտանգության կանոնները։ Տեսչական մարմինը մինչ այդ ժամանակ էր տվել՝ թերությունները շտկելու համար, սակայն տնտեսվարողն արձանագրած խախտումները չէր վերացրել։
Նույն օրը տեսչական մարմնի ղեկավար Գարեգին Խաչատրյանը, ՏՄ հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության վարչության մասնագետները հանդիպել էին «ՌԱՖԱՅԵԼ-ՏԱԹԵՎ» ՍՊ ընկերության (Մալաթիա տոնավաճառի) տնօրինության և այնտեղ գործունություն իրականացնող տնտեսավարող սուբյեկտների հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկել էին տեսչական մարմնի արձանագրած խնդիրները և դրանց լուծմանն ուղղված աշխատանքների իրականացման հարցը։