Ռազմավարական հարաբերությունները քաբաբ ուտելը, խնջույքների մասնակցելը չէ. Վաղարշակ Հակոբյանը՝ ՀՅԴ-ականներին
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանը վստահ է՝ այսօրվա խորհրդարանական ընդդիմությունը հաջորդ ընտրություններին ներկայություն չի ունենա Ազգային ժողովում։
Ըստ նրա՝ դրա պատճառն այն է, որ դաշնակցության քաղաքականությունը տարբերվում է ՀՀ-ի պետականամետության և հայ ժողովրդի շահերից։
ԱԺ-ում իր ելույթում նա նաև անդրադարձավ ընդդիմության բարձրացրած մի քանի հարցերին:
«Բոլոր կարևոր քննարկումներին, միջոցառումներին, նիստերին, որտեղ պետք է հնչի ընդդիմադիրների տեսակետը, դուք բացակա եք։ Մեկ տարի տարբեր հրապարակներում շրջում էիք, նարդի էիք խաղում, տարբեր գործողություններով էիք զբաղվում։ Իմ ունեցած տվյալներով՝ դուք ոչ մի հանձնաժողովի նիստի չեք մասնակցում, օրինակ՝ Եվրասիական տնտեսական տարածաշրջանային ինտեգրման հանձնաժողովը գումարել է 13 նիստ, դրանցից ոչ մեկին դուք չեք մասնակցել, բացառությամբ՝ վերջին նիստին, որտեղ միայնակ մասնակցում էր տիկին Իրինա Գասպարյանը։ Ինչքանո՞վ է բարոյական, որ դուք հիմա դեռ չընտրված հանձնաժողովի նախագահին մեղադրում եք չաշխատելու համար»,- ասաց նա:
Հակոբյանը ընդդիմությանը բացատրեց, որ ռազմավարական հարաբերությունները, որոնց մասին նշում է ընդդիմությունը, միասին «քաբաբ ուտելը, խնջույքներին մասնակցելը չէ»։ Ըստ նրա՝ հայ-ռուսական հարաբերությունները, որի վատթարացման մասին նշում է ընդդիմությունը, ամենավատ կարգավիճակում եղել է նրանց կոալիցիայի ժամանակ․ «Ասում եք՝ եվրոպացիները ձեզ չեն վստահում, եկել են սահմանին կանգնել են, սա աբսուրդ է։ Այս խոսքերը կարելի է շրջանակի մեջ անցկացնել ու դնել մի վայրում։ Թող ձեր այս խոսքերի գնահատականը ժողովուրդը տա»։
Պատգամավորը շեշտեց՝ ընդդիմությունը դեռևս լենինյան ժամանակաշրջանից դուրս չի եկել, ինչը ողբերգություն է։