«Զինված ուժերում մեծ թվով անօրինություններ եղել են Սեյրան Օհանյանի օրոք, ով ինչ ուզեր, կարող էր անել». Կոռնիձորի Արո
Եթե ուսումնասիրվեն բանակի նախկին փաստաթղթերը, բազում բացահայտումներ կարվեն. ՀՀ զինված ուժերում մեծ թվով անօրինություններ եղել են հենց Սեյրան Օհանյանի օրոք:
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասում է «Կոռնիձոր» ջոկատի հրամանատար, ազատամարտիկ Արա Խուդավերդյանը՝ անդրադառնալով պաշտպանության նախկին նախարար, Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու միջնորդության բավարարմանը:
«Հետաքրքիր զարգացումների ժամանակաշրջանում ենք ապրում. ընդդիմադիրներն առաջ են քաշում արդարության մասին հարց, երբ հենց իրենք են իրենց կառավարման օրոք դրան հեռադիտակով նայել: Դրական եմ վերաբերվում իշխանության վարքագծին ստեղծված իրավիճակում: Ողջունելի է, որ սկսել են բացահայտել 2018 թվականից առաջ տեղի ունեցած կոռուպցիոն գործողությունները, որոնց մասին գուցե շատերն արդեն մոռացել են: Այն ժամանակ ամեն բան բարձիթողի վիճակում էր, և ով ինչ ուզեր, կարող էր գումարով գնել ու անել: Դրա արդյունքում մենք կանգնեցինք փաստի առաջ»,- ասում է նա:
Ըստ Խուդավերդյանի՝ զորամասի վաճառքն ամենավատ ու բացասական իրողություններից է, որը կարող էր լինել ու այն էլ իրականացներ մի մարդ, որը ղեկավարել է բանակը:
«Երբ դեռ չկային Սեյրան Օհանյանն ու իրենից առաջ եղած նախարարները, մենք ամեն տարածք ու իրողություն օգտագործում էինք՝ հօգուտ մեր բանակի, դրա շուրջ քննարկումներ անում և Կառավարությունից միջնորդություն խնդրում իրականացման համար: Ցավալի է, որ դրանից հետո եկան որոշ մարդիկ ու իրենց քաղաքական գործունեության արդյունքում գրպանեցին այնպիսի տարածքներ, որոնք պետությունը հատկացել էր ՊՆ-ին: Հիմա պետք է սպասել գործերի քննմանը դատական մարմիններում»,- նշում է նա՝ մտավախություն հայտնելով, որ մեղավորները հնարավոր է վճարեն իրենց փաստաբաններին, որ սուտը ճշմարտություն դարձնեն և ապօրինի գործարքներն օրինական ներկայացնեն:
Նկատառմանը, որ Սեյրան Օհանյանը չի ընդունում իրեն մեղսագրվող արարքը՝ ասելով, որ այս գործողությունները ներկայիս իշխանություններն օգտագործում են ժողովրդին շեղելու նպատակով, Խուդավերդյանին չեն զարմացնում այս հայտարարությունները, քանի որ, ըստ նրա, դրանք ինքնապաշտպանական հռետորական և քաղաքական հայտարարություններ են: Ըստ զրուցակցի՝ պաշտպանության նախկին նախարարը առաջնորդվում է «հարձակվիր, որպեսզի դու լինես հարձակվողի կարգավիճակում, իսկ իրական հարձակվողը՝ քո» սկզբունքով.
«Այսինքն՝ իբրև թե նախահարձակ լինելը պաշտպանության լավագույն միջոցն է: Պետք է հասկանալ՝ այդ միջոցն անցած էտապ է, որն իրեն այլևս չի արդարացնելու, որովհետև արդեն իսկ գործուն մարմինները լավ, թե վատ իրենց առջև դրված խնդիրները, հատկապես՝ կոռուպցիայի և բանակի խարխլման բացահայտման մասով, իրականացնում են և ձգտում  նրան, որ մեղավորները ենթարկվեն համապատասխան քրեական պատասխանատվության»,- կարծում է նա:
Վերջինիս համոզմամբ՝ լայնամասշտաբ դավաճանություններն ընդդեմ Արցախի և Հայաստանի, նրանց ժողովուրդների և պետականության դեմ կարիք ունեն լիարժեք արմատախիլ արվելու:
«Դատական համակարգի վրա ամենախիստ հսկողությունը պետք է սահմանվի, որպեսզի դատավորները էլ երբեք չգնան նախկին կոռուպցիոն ռիսկերին, այսինքն՝ ով վճարում է, նա պատվիրում երաժշտությունը: Պետք է արմատախիլ արվի, և օրենքի սահմաններում բոլոր հանցագործները, որոնք եղել են տարբեր գերատեսչություններում կամ Կառավարությունում, ենթարկվեն համապատասխան պատժի, հակառակ դեպքում՝ ժողովուրդը առաջ կբերի ինքնուրույն դատաստան տեսնելու կամ ֆիզիկապես ոչնչացնելու գործոնը»,- ասում է նա: