Ինչպես արծաթե իրերը հայտնվեցին քրվարույթում․ դատախազությունը ներկայացրել է նախապատմությունն ու այդ իրերի լուսանկարները
Գլխավոր դատախազությունը ներկայացրել է իր կողմից Հայաստանի պատմության թանգարանին պահպանության հանձնված իրեղեն ապացույց հանդիսացող արծաթե իրերի՝ վարույթն իրականացնող մարմնում հայտնվելու նախապատմությունը:
Ըստ այդմ՝ 2006 թվականին «Զվարթնոց» մաքսատանը զննման է ենթարկվել օտարերկրացու ուղեբեռը, հայտնաբերվել են չհայտարարագրված՝ 26 հատ, մշակութային արժեք հանդիսացող արծաթե տարբեր իրեր (այն ժամանակվա գնահատմամբ՝ ընդհանուր՝ 3 մլն 667 հազար դրամ արժողությամբ):
2007 թվականին քրեական գործով վարույթը կասեցվել է մեղադրյալի՝ Հայաստանի սահմաններից դուրս գտնվելու հիմքով, իսկ 2022 թվականի դեկտեմբերի 29-ին վարույթի նախաքննությունը վերսկսվել է:
2023 թվականի հունվարի 3-ին քրեական վարույթը ստացվել է ՀՀ գլխավոր դատախազությունում և, ի թիվս այլ որոշումների, 2023 թվականի փետրվարի 7-ին որոշում է կայացվել իրեղեն ապացույց ճանաչված արծաթե իրերը պահպանության հանձնել Հայաստանի պատմության թանգարանին:
Պատմամշակութային կարևորություն ունեցող, 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարի սկզբին ստեղծված արծաթե նմուշների լուսանկարները՝ ստորև։
330859744_737267151134357_3632247871422731983_n.jpg (726 KB)330764253_5887368327997998_3806468032338190151_n.jpg (759 KB)329436242_2126940514304173_6991769136808390699_n.jpg (869 KB)330991299_518602397091406_5036251780801845050_n.jpg (1.07 MB)331319602_2182195738631525_2807767379134345318_n.jpg (972 KB)331354649_586707533316047_6724693666453712227_n.jpg (974 KB)331368753_1061745111895296_4156004633472947571_n.jpg (961 KB)331384346_727837788749883_6363025260624542713_n.jpg (705 KB)331385476_864075658197648_7827430588460915744_n.jpg (797 KB)331354649_586707533316047_6724693666453712227_n.jpg (974 KB)331425306_5610700239041099_5379280322836401269_n.jpg (712 KB)331432584_559279549491348_3702562893999140563_n.jpg (741 KB)331478034_3068785313258035_6435727842604601508_n.jpg (833 KB)331521530_530392725829005_3728719004593220359_n.jpg (701 KB)331555559_3335415010055728_3971863124186729509_n.jpg (710 KB)331541269_724021445769233_9075860871948608749_n.jpg (716 KB)
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ գլխավոր դատախազությունն իրեղեն ապացույց ճանաչված արծաթե իրեր է պահպանության հանձնել Հայաստանի պատմության թանգարանին: