Գլխավոր դատախազությունը ներկայացրել է իր կողմից Հայաստանի պատմության թանգարանին պահպանության հանձնված իրեղեն ապացույց հանդիսացող արծաթե իրերի՝ վարույթն իրականացնող մարմնում հայտնվելու նախապատմությունը:
Ըստ այդմ՝ 2006 թվականին «Զվարթնոց» մաքսատանը զննման է ենթարկվել օտարերկրացու ուղեբեռը, հայտնաբերվել են չհայտարարագրված՝ 26 հատ, մշակութային արժեք հանդիսացող արծաթե տարբեր իրեր (այն ժամանակվա գնահատմամբ՝ ընդհանուր՝ 3 մլն 667 հազար դրամ արժողությամբ):
2007 թվականին քրեական գործով վարույթը կասեցվել է մեղադրյալի՝ Հայաստանի սահմաններից դուրս գտնվելու հիմքով, իսկ 2022 թվականի դեկտեմբերի 29-ին վարույթի նախաքննությունը վերսկսվել է:
2023 թվականի հունվարի 3-ին քրեական վարույթը ստացվել է ՀՀ գլխավոր դատախազությունում և, ի թիվս այլ որոշումների, 2023 թվականի փետրվարի 7-ին որոշում է կայացվել իրեղեն ապացույց ճանաչված արծաթե իրերը պահպանության հանձնել Հայաստանի պատմության թանգարանին:
Պատմամշակութային կարևորություն ունեցող, 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարի սկզբին ստեղծված արծաթե նմուշների լուսանկարները՝ ստորև։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ գլխավոր դատախազությունն իրեղեն ապացույց ճանաչված արծաթե իրեր է պահպանության հանձնել Հայաստանի պատմության թանգարանին: