Բելառուսում ընդունվել է պետական ​​դավաճանության համար պաշտոնատար անձանց մահապատժի ենթարկելու մասին օրենքը
Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավորները երեքշաբթի երկրորդ՝ վերջնական ընթերցմամբ ընդունել են օրենքի նախագիծը, որը, ի թիվս այլ բաների, նախատեսում է մահապատիժ պաշտոնատար անձանց համար պետության դեմ դավաճանություն կատարելու դեպքում:
Այս մասին հայտնում է երկրի խորհրդարանի ստորին պալատի մամուլի ծառայությունը։
«Քրեական պատասխանատվության մասին օրենսգրքերում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ընդունվել է երկրորդ ընթերցմամբ»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Հանրապետության Խորհրդի կողմից հաստատվելուց հետո փաստաթուղթն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել էր պատգամավորների կողմից 2022 թվականի դեկտեմբերի 7-ին, այժմ արդեն այն կգնա երկրի նախագահի մոտ՝ ստորագրության։
Օրենքի նախագծով առաջարկվում է փոփոխել բելառուսական Քրեական օրենսգրքի 356-րդ հոդվածի 2-րդ մասը՝ պետական պաշտոն զբաղեցնող պաշտոնատար անձի կամ զինվորականի կարգավիճակ ունեցող անձի՝ պետական դավաճանության համար մահապատժի բացառիկ միջոց կիրառելու հնարավորություն սահմանելով։