Մազապուրծ որբերը՝ Արամն առաջնորդվում է միայն աստվածաշնչյան պատգամներով, Սեդան՝ տիկնիկով. պրեմիերա Պարոնյան թատրոնում
Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում երեկ պրեմիերա էր: «Երվանդ Ղազանչյան» թատերասրահում տեղի ունեցավ Ռիչարդ Կալինովսկու «Հրեշը լուսնի վրա» պիեսի հիման վրա բեմադրության առաջնախաղը:
Պատմությունը Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած երկու հայ որբերի մասին է, որոնք իրենց ողջ կյանքի ընթացքում այդպես էլ չկարողացան հաշտ լինել կատարվածի հետ:
Պիեսի գլխավոր հերոսներից, լուսանկարիչ Արամ Թումասյանին որբությունն ու միայնությունը դարձրել են քարից էլ կարծր, եւ տպավորություն է, թե այդ մարդն անհոգի է, որն ապրում է հստակ գծված կանոններով՝ երբեք չշեղվելով դրանցից, առաջնորդվում է միայն ու միայն աստվածաշնչյան պատգամներով՝ չփորձելով լսել ու հասկանալ դիմացինին:
ապարատ.jpg (363 KB)
Իսկ ահա Սեդան, որն ընդամենը 15 տարեկան աղջիկ է, սովից ու ծանր հիվանդություններից հրաշքով փրկվելուց հետո ապրել ու մեծացել է մանկատանը: Սեդայի անբաժան մասնիկն է իր տիկնիկը՝ ծնողներից մնացած միակ հիշատակը, որը նա իր գրկում է պահում միշտ ու ամենուր:
56.jpg (336 KB)
Թե ինչպե՞ս են այս երկու որբացած մարդիկ հանդիպում եւ ի՞նչ դժվարությունների միջով անցնում, հանդիսատեսը կիմանա բեմադրությունը դիտելուց հետո, կտեղեկանա նաեւ զույգի կյանքում բեկումնային փոփոխություն ու երջանկություն բերող՝ բոլորովին անսպասելի օտար երեխայի մասին:
Ներկայացման գործող հերոսներին մարմնավորում են դերասաններ Իշխան Ղարիբյանը, Հայկ Հովհաննիսյանն ու Մարիամ Ղազանչյանը: Թարգմանությունը Սոնա Ազարյանինն է:
«Հրեշը լուսնի վրա» բեմադրիչը թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Հակոբ Ղազանչյանն է:
«Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում խոսելով պիեսի ընտրության մասին՝ Ղազանչյանը նկատում է՝ այս գործն աշխարհի մոտ 30 երկրներում է թարգմանվել ու բեմադրվել:
Հեղինակին՝ Ռիչարդ Կալինովսկուն, Հակոբ Ղազանչյանն անձամբ ճանաչում է, ասում է՝ երբ տարիներ առաջ հանդիպել են, անչափ հետաքրքիր ու երկար զրույց են ունեցել: Այս նույն գործը մոտ 15 տարի առաջ Ղազանչյանը բեմադրել է Պատանի հանդիսատեսի թատրոնում: Այն ժամանակ երեխային ուրիշ մարդ է մարմնավորել, սակայն Սեդայի եւ Արամի կերպարներում հանդես գալը կրկին նույն դերասաններին է վստահվել:
Ղազանչյանն ընդգծում է՝ ««Հրեշը լուսնի վրա»-ն տեսակով շատ օրիգինալ է, երեւի թե պատճառներից մեկն էլ այն է, որ հեղինակը հայ չէ՝ Լեհաստանից ԱՄՆ ներգաղթած հրեա է»:
«Այս անգամ ինձ համար տարօրինակ երեւույթներ ի հայտ եկան. այն ժամանակ, երբ ես բեմադրում էի, հետո ներկայացումը նայում, չէի հուզվում: Շտկումներ էի անում, կարգադրում եւ այլն, ավելի մեխանիկական էր մոտեցումս, իսկ այս անգամ հատկապես վերջին փորձերին ու առաջնախաղի օրը անընդհատ հուզվում էի: Մի պահ մտածում էի՝ գուցե տարիքից է, բայց հասկացա, որ՝ ոչ. այս հուզմունքն անմիջական կապ ունի այն ամենի հետ, ինչ այսօր կատարվում է»,- անկեղծանում է բեմադրիչը:
գրկած.jpg (320 KB)
Ըստ Հակոբ Ղազանչյանի՝ ցեղասպանության թեմայի վերաբերյալ պետք է անընդհատ խոսել: Նա մտավախություն ունի, որ այսօրվա սերնդի մոտ կատարվածը կարծես մոռացության մատնված լինի:
«Այնպիսի տպավորություն ունեմ, որ տարեցտարի մոռացվում է, բայց մենք չպետք է դա թույլ տանք, անընդհատ, տարբեր հարթակներում ու տարբեր ձեւաչափերով պետք է խոսել ու պատմել»,- ասում է նա: