Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում երեկ պրեմիերա էր: «Երվանդ Ղազանչյան» թատերասրահում տեղի ունեցավ Ռիչարդ Կալինովսկու «Հրեշը լուսնի վրա» պիեսի հիման վրա բեմադրության առաջնախաղը:
Պատմությունը Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած երկու հայ որբերի մասին է, որոնք իրենց ողջ կյանքի ընթացքում այդպես էլ չկարողացան հաշտ լինել կատարվածի հետ:
Պիեսի գլխավոր հերոսներից, լուսանկարիչ Արամ Թումասյանին որբությունն ու միայնությունը դարձրել են քարից էլ կարծր, եւ տպավորություն է, թե այդ մարդն անհոգի է, որն ապրում է հստակ գծված կանոններով՝ երբեք չշեղվելով դրանցից, առաջնորդվում է միայն ու միայն աստվածաշնչյան պատգամներով՝ չփորձելով լսել ու հասկանալ դիմացինին:
Իսկ ահա Սեդան, որն ընդամենը 15 տարեկան աղջիկ է, սովից ու ծանր հիվանդություններից հրաշքով փրկվելուց հետո ապրել ու մեծացել է մանկատանը: Սեդայի անբաժան մասնիկն է իր տիկնիկը՝ ծնողներից մնացած միակ հիշատակը, որը նա իր գրկում է պահում միշտ ու ամենուր:
Թե ինչպե՞ս են այս երկու որբացած մարդիկ հանդիպում եւ ի՞նչ դժվարությունների միջով անցնում, հանդիսատեսը կիմանա բեմադրությունը դիտելուց հետո, կտեղեկանա նաեւ զույգի կյանքում բեկումնային փոփոխություն ու երջանկություն բերող՝ բոլորովին անսպասելի օտար երեխայի մասին:
Ներկայացման գործող հերոսներին մարմնավորում են դերասաններ Իշխան Ղարիբյանը, Հայկ Հովհաննիսյանն ու Մարիամ Ղազանչյանը: Թարգմանությունը Սոնա Ազարյանինն է:
«Հրեշը լուսնի վրա» բեմադրիչը թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Հակոբ Ղազանչյանն է:
«Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում խոսելով պիեսի ընտրության մասին՝ Ղազանչյանը նկատում է՝ այս գործն աշխարհի մոտ 30 երկրներում է թարգմանվել ու բեմադրվել:
Հեղինակին՝ Ռիչարդ Կալինովսկուն, Հակոբ Ղազանչյանն անձամբ ճանաչում է, ասում է՝ երբ տարիներ առաջ հանդիպել են, անչափ հետաքրքիր ու երկար զրույց են ունեցել: Այս նույն գործը մոտ 15 տարի առաջ Ղազանչյանը բեմադրել է Պատանի հանդիսատեսի թատրոնում: Այն ժամանակ երեխային ուրիշ մարդ է մարմնավորել, սակայն Սեդայի եւ Արամի կերպարներում հանդես գալը կրկին նույն դերասաններին է վստահվել:
Ղազանչյանն ընդգծում է՝ ««Հրեշը լուսնի վրա»-ն տեսակով շատ օրիգինալ է, երեւի թե պատճառներից մեկն էլ այն է, որ հեղինակը հայ չէ՝ Լեհաստանից ԱՄՆ ներգաղթած հրեա է»:
«Այս անգամ ինձ համար տարօրինակ երեւույթներ ի հայտ եկան. այն ժամանակ, երբ ես բեմադրում էի, հետո ներկայացումը նայում, չէի հուզվում: Շտկումներ էի անում, կարգադրում եւ այլն, ավելի մեխանիկական էր մոտեցումս, իսկ այս անգամ հատկապես վերջին փորձերին ու առաջնախաղի օրը անընդհատ հուզվում էի: Մի պահ մտածում էի՝ գուցե տարիքից է, բայց հասկացա, որ՝ ոչ. այս հուզմունքն անմիջական կապ ունի այն ամենի հետ, ինչ այսօր կատարվում է»,- անկեղծանում է բեմադրիչը:
Ըստ Հակոբ Ղազանչյանի՝ ցեղասպանության թեմայի վերաբերյալ պետք է անընդհատ խոսել: Նա մտավախություն ունի, որ այսօրվա սերնդի մոտ կատարվածը կարծես մոռացության մատնված լինի:
«Այնպիսի տպավորություն ունեմ, որ տարեցտարի մոռացվում է, բայց մենք չպետք է դա թույլ տանք, անընդհատ, տարբեր հարթակներում ու տարբեր ձեւաչափերով պետք է խոսել ու պատմել»,- ասում է նա: