Ադրբեջանը հիստերիա է բարձրացրել ՌԴ տեղեկագրի հրապարակման առնչությամբ ու սպառնալիքներ հնչեցրել
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական անգամ հիստերիա է բարձրացրել՝ սեփական մեղքը բարդելով հայկական կողմի վրա, խեղաթյուրելով իրականությունն ու այն ներկայացնելով սեփական կողմնակալ տեսանկյունից:
Բաքվի հիստերիկ դրսևորումներն ավելի են ընդգծվել ՌԴ պաշտպանության նախարարության տեղեկագրի հրապարակումից հետո:
«Ռուսական կողմը խեղաթյուրել է փաստերը և կեղծ տեղեկություններ տարածել կիրակի օրը՝ մարտի 5-ին, Ստեփանակերտի ճանապարհին տեղի ունեցած զինված միջադեպի վերաբերյալ»,- ասվում է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Ադրբեջանի ՊՆ-ն, կրկին առաջ տանելով իր սուտը, հայտարարել է, թե մարտի 5-ին օպերատիվ տեղեկատվության հիման վրա Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները փորձել են կանգնեցնել և ստուգել «Հայաստանից անօրինական ռազմական փոխադրումներ իրականացնող հայկական ավտոմեքենան»:
«Մոտենալով ավտոմեքենային՝ ադրբեջանական զինուժը ավտոմատից կրակոցներ է ստացել մեքենայում գտնվող հայկական զինված խմբի անդամների կողմից, ինչի հետևանքով ադրբեջանցի երկու զինծառայող է զոհվել, մեկը՝ վիրավորվել։ Պատասխան կրակի արդյունքում ապօրինի հայկական խմբի երեք անդամ ոչնչացվել է, մեկը՝ վիրավորվել։ Զենքով և զինամթերքով լիովին զինված այս հայ զինծառայողներին բացահայտելը՝ որպես «անձնագրային և վիզաների» ծառայություն իրականացնող ոստիկանների, ոչ այլ ինչ է, քան կեղծավորություն»,- իր կեղծ հաղորդագրությունը համեմել է Ադրբեջանի ՊՆ-ն։
Նշվում է, որ միջադեպից հետո վիրավոր ադրբեջանցի զինծառայողին չեն օգնել ռուս խաղաղապահները, տարածքից մահացածների և վիրավորների տարհանումն իրականացրել են ադրբեջանցի զինծառայողները։
Հաղորդագրության մեջ Բաքվի պաշտպանական գերատեսչությունը շարունակել է սպառնալ՝ նշելով.
«Եվս մեկ անգամ զգուշացնում ենք, որ Հայաստանի կողմից ռազմական բեռների փոխադրումը Ադրբեջանի տարածք, Հայաստանի զինված ուժերի անձնակազմի առաքումն ու ռոտացիան պետք է մեկընդմիշտ դադարեցվեն, և հայկական զորքերը ամբողջությամբ դուրս բերվեն Ադրբեջանի տարածքից։ Հակառակ դեպքում ադրբեջանական կողմը ստիպված կլինի ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ հայկական ապօրինի զինված կազմավորումները զինաթափելու և վնասազերծելու համար՝ դրա համար օգտագործելով բոլոր հնարավորությունները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք՝ մարտի 5-ին՝ հենց միջադեպի օրը ևս, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը կոծկելու համար սեփական երկրի՝ ամենաթողությունն ու զարհուրելի, դատապարտելի արարքները կեղծ տեղեկատվություն էր հրապարակել իրենց կողմից Արցախի տարածքում ոստիկանական մեքենայի վրա հարձակման ու կրակոցների «պատճառների» մասին:
Բաքվի պաշտպանական գերատեսչությունը հայտարարել էր, թե իբր «Հայաստանը դեռևս իրականացնում է ռազմական փոխադրումներ դեպի Ղարաբաղ»,  իսկ սա, ըստ ագրեսոր կողմի, վկայում է «Ադրբեջանի դեմ Երևանի շարունակվող ագրեսիայի և ահաբեկչական քաղաքականության մասին»։
Մարտի 5-ին՝ ժամը 10։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խումբը «Խայփալու» կոչվող տեղանքում թիրախավորել և կրակ էր բացել ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի վրա։
Զոհվել էր ոստիկանության 3 ծառայող, 1 ծառայող էլ՝ լեյտենանտ Դավիթ Աշոտի Հովսեփյանը, ստացել կրծքավանդակի հրազենային վիրավորում: