Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները, այլ կերպ, քան ագրեսիայի ակտ ՀՀ–ի հանդեպ, դժվար է որակել. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության նիստի ընթացքում անդրադարձավ Ադրբեջանի նախագահի այն հայտարարությանը, թե ՀՀ-ն պետք է ընդունի իրենց պայմանները, հակառակ դեպքում խաղաղության ոչ մի պայմանագիր չի լինելու։
«Ադրբեջանի նախագահի մարտի 18–ին ունեցած ելույթից կարելի է մեկ հիմնական ուղերձ դուրս բերել, նա բացահայտ ասաց՝ Հայաստանը պետք է ընդունի Ադրբեջանի պայմաններն ու համաձայնվի Ադրբեջանի պայմաններով դելիմիտացի իրականացնել, հակառակ դեպքում ոչ մի խաղաղության պայմանագիր չի լինելու։
Սա այլ կերպ, քան ագրեսիայի ակտ ՀՀ–ի նկատմամբ և բարձրագույն մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կոպիտ ոտնահարում դժվար է որակել, որովհետև 2022 հոկտեմբերի 6–ի քառակողմ հանդիպումների արդյունքում ընդունված որոշմամբ ասվում է՝ «Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատեցին իրենց հանձնառաությունը ՄԱԿ–ի կանոնադրությանը և 1991 թվականի Ալմաթայի հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքիշխանությունը։ Նրանք հաստատեցին, որ դա հիմք կհանդիսանա սահմանազատման հարցերով հանձանժողովի աշխատանքների համար։ Նմանատիպ հայտարարություն էլ ընդունել ենք Սոչիի հանդիպման ժամանակ»,– ասաց վարչապետը։
Նրա խոսքերով՝ նշված հայտարարություններից հետո հստակ արձանագրվել է, որ խորհրդային հանրապետությունների սահմանները վեր են ածվել պետական սահմանների, Ադրբեջանը շարունակաբար խոսում է ինչ-որ պատմական քարտեզների հիման վրա դելիմիտացիա անելու մասին, որը բացարձակապես անընդունելի է այն պարզ պատճառով, որ հակասում է բարձրագույն մակարդակում ձեռք բերված գրավոր պայմանավորվածություններին․ «Պայմանավորվածությունները խախտելու՝ Ադրբեջանի այս գործելակերպն է, ահա, պատճառը, որ մենք շարունակում ենք պնդել, որ թե Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի, թե ԼՂ ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հարցով Ստեփանակերտ-Բաքու ֆորմատում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման համար բանակցային հուսալի միջազգային մեխանիզմներ են հարկավոր»։