Այսօր ԱԺ-ում հարց ու պատասխան ժամանակ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը, անդրադառնալով երեկ Տեղ համայնքում տեղի ունեցած դեպքերին, ասաց, որ բազմաթիվ քննարկումներ են եղել, և ասվում է, որ բախումը կարելի էր բացառել, եթե նախօրոք բանակցությունները և պայմանավորվածությունները հավուր պատշաճի իրականացված լինեին: Մասնավորապես ասվում է, որ օգոստոսյան պայմանավորվածությունները, որ ապրիլի մեկից այլևս այդ ճանապարհը չպետք է օգտագործվեր, պատճառ է դարձել ադրբեջանցիների առաջխաղացման:
Անդրադառնալով հարցին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ասաց, որ մարտի 29-ից սահմանային այդ հատվածում Ադրբեջանի զինված ուժերի տեղակայման արդյունքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև որոշակի տեղակայման ճշգրտումներ են իրականացվում:
«Այդ ճշգրտումների ժամանակ՝ վերջին տասը օրվա ընթացքում, հաճախ են եղել դեպքեր, օրվա մեջ նույնիսկ տասնյակ դեպքեր, երբ ինժեներական աշխատանքների բերումով թե՛ հակառակ կողմը, թե՛ յուրային ուժերը միմյանց հետ բանակցել են: Սրա բերումով է, որ ունեցանք հայտարարություններ, որ սահմանագծի ինչ-որ հատվածներ այլևս ճշտված են, և խնդիրներ չկան: Նմանատիպ մի ճշգրտում անելու բերումով էլ տեղի է ունեցել հայտնի միջադեպը, որը բերել է հրմշտոցի, բախման և, ցավոք, անցանկալի հետևանքների»,- նշեց նախարարը:
Բագրատյանի ճշգրտող հարցին՝ կա՞ն էլի նման վիճելի տարածքներ, Սուրեն Պապիկյանը նշեց.
«2021 թվականի և 2022 թվականի սեպտեմբերյան դեպքերից հետո, երբ ադրբեջանական ԶՈՒ-ն օկուպացրեց ՀՀ ինքնիշխան տարածքները, այդ հատվածում էլ նույնպես նրանք կանգնած են դեմ-դիմաց, իրականացնում են մարտական հերթապահություն: Խնդրո առարկա հանդիսացող ճանապարհի մասին հայտարարություն արդեն եղել է, պատճառները հասարակությանը հայտնի են՝ ինչու այդ հատվածում տեղակայված չեն եղել ուժեր, և ինչպես եղավ, որ մարտի 29-ին տեղի ունեցավ միջադեպ, որի շարունակությունը սա է: Հիմնականում այդ հատվածն է խնդրահարույց, այն շարունակվում է ճշգրտվել»,- ասաց պաշտպանության նախարարը:
Մանրամասները՝ տեսանյութում: