ԱՄՆ կառավարությունը կսահմանափակի ԱՄՆ կառավարության աշխատակիցների հասանելիությունը գաղտնի տեղեկատվությանը՝ Պենտագոնի ընթացիկ արտահոսքի լույսի ներքո: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի՝ ուրբաթ օրը հրապարակված գրավոր հայտարարության մեջ։
«Ես հրահանգել եմ մեր ռազմական և հետախուզական համայնքին քայլեր ձեռնարկել՝ ամրապնդելու զգայուն տեղեկատվության անվտանգությունը և սահմանափակելու դրա տարածումը, և մեր ազգային անվտանգության թիմը սերտորեն համակարգում է գործընկերների և դաշնակիցների հետ»,- ասվում է փաստաթղթում։
Բայդենը բարձր է գնահատել ԱՄՆ-ի «իրավապահ մարմինների արագ գործողությունները»՝ կապված «ամերիկյան կառավարության գաղտնի փաստաթղթերի վերջին տարածման հետ»։
ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի պաշտոնյաները հինգշաբթի օրը ձերբակալել են Պենտագոնի գաղտնի նյութերի արտահոսքի գործով Մասաչուսեթսի ռազմաօդային ուժերի ազգային գվարդիայի առաջին դասի շարքային Ջեք Դուգլաս Թեյշեյրային:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր CNN-ը, Թեյշեյրան, ով 21 տարեկան է, զբաղվում էր հատուկ կապի ցանցի գործարկումով, որն օգտագործվում էր գաղտնի փաստաթղթեր տարածելու համար, հետևաբար նրան հասանելի էր պետական գաղտնիք կազմող տեղեկատվություն։