Ֆրանսիայի սահմանադրական խորհուրդը օրինական է ճանաչել կենսաթոշակային բարեփոխումները
Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը այսօր կենսաթոշակային բարեփոխումները մասնակի օրինական է ճանաչել և հաստատել  կենսաթոշակային տարիքի բարձրացումը 62-ից մինչև 64 տարեկան։ Համապատասխան հաղորդագրությունը հրապարակվել է երկրի ՍԴ կայքում։
Միաժամանակ խորհուրդը մերժել է ձախակողմյան կուսակցությունների խնդրանքը` հանրաքվե անցկացնելու նվազագույն կենսաթոշակային տարիքի բարձրացման արգելքի վերաբերյալ:
Սահմանադրական դատարանը ոչ իրավաչափ է ճանաչել նաև օրինագծի որոշ հոդվածներ, այդ թվում՝ 55 տարեկանից բարձր անձանց աշխատանքի ընդունելուց հրաժարվող ընկերությունների համար տույժեր սահմանելու, մինչ կենսաթոշակային տարիքի անձանց աշխատանքային հատուկ պայմանների և վաղաժամկետ կենսաթոշակի անցնելու մասին դրույթները։ պաշտոնատար անձինք, որոնք ենթակա են մի շարք պայմանների.
Խորհրդի որոշումը մեկնաբանել է հանրապետության վարչապետ Էլիզաբեթ Բորնը։
«Տեքստն ավարտում է իր ժողովրդավարական գործընթացը, այսօր չկա ոչ հաղթող, ոչ պարտվող»,- «Թվիթեր»-ում գրել է կառավարության ղեկավարը։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր BFM-ը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կարող է վերջնականապես հաստատել բարեփոխումը երկու օրվա ընթացքում։