«Ուզում են անունը մնա՝ մնում է, ֆինանս են ուզում՝ ստանալու են»․ «Գոյ» թատրոնը չի փակվում
Պետությունը մեծացնում է իր կապիտալ ներդրումները մշակութային հաստատություններում՝ ձևավորելով հարմարավետ միջավայր։
Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2022 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցի քննարկմանն ժամանակ ասաց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Ըստ նրա՝ պետությունը ձևավորում է հարթակներ, որոնք բաց կլինեն ներկայացումների, համերգների համար։
Նախարարը, նաև պատասխանելով պատգամավորներից մեկի հարցին, որը վերաբերում էր Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի շենքում գործող «Գոյ» թատրոնին, ընդգծեց․ ««Գոյ» թատրոնի կոմունալները վճարվում են Սունդուկյանի բյուջեից։ Մենք էլ ասում ենք՝ սիրելի «Գոյ» թատրոն, արի մասնակցիր հարթակի տված հնարավորություններին, խաղա ներկայացումներ Սունդուկյանի տարբեր բեմերում, ունեցիր քո առանձին դիմագիծը, խաղացանկը, բայց մի մտածիր վարչատնտեսական ու կառավարման հարցերի մասին»։
Ըստ Անդրեասյանի՝ ինքը նաև հանդիպումներ է ունեցել թատրոնի ներկայացուցիչների հետ, որոնք հնարավորություն են ունեցել քննարկելու իրենց մտահոգող հարցերը։
«Ես ունեցել եմ հանդիպում «Գոյ» թատրոնի ներկայացուցիչների հետ: Շատ բաց խոսակցություն ենք ունեցել, իրենք ներկայացրել են իրենց մտահոգությունները: Ուզում էին, որ անունը լինի, անունը պահպանվում է: Ուզում էին, որ ֆինանսական մասով հասկանան, որ իրենց խաղացանկը կֆինանսավորվի, սրա հետ կապված էլ որևէ խնդիր չունենք: Եվ նաև նոր ծրագրեր ունեն, որոնք պատրաստ ենք, իհարկե, դիտարկել այս միավորման պարագայում: Բայց կարևոր է, որ մենք ոչ թե կառչենք կազմակերպաիրավական ձևերին, որոնք ոչ մի կապ չունեն մշակութային գործունեության հետ և ավելի շատ կառավարչական ֆունկցիան են, և պետությունը պետք է կարողանա արդյունավետ կառավարման մեթոդ որոշել, իրենք կենտրոնանան իրենց ստեղծագործական գործունեության վրա: Կարծում եմ, որ այնպիսի լուծում կգտնենք, որը կբավարարի բոլոր կողմերին»,- ասաց Անդրեասյանը։
Ինչ վերաբերում է նախորդ տարի Պարոնյան թատրոնին միացած Կամերային երաժշտական թատրոնին, ըստ նախարարի, կան դերասաններ, որոնք դուրս են մնացել թատրոնից, որոշները շարունակում են իրենց աշխատանքը։