Մարդկանց թվում է, թե սա «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կառավարությունն է. Գուրգեն Արսենյանը՝ ընդդիմությանը
«Մեր տունը Հայաստանն է՝ իր սահմաններով, բնակչությամբ, տնտեսությամբ, պաշարներով: Մեր նպատակն է ապահովել նրանց ապահով, անվտանգ և երջանիկ կյանքն այսօր և ապագայում, և մենք որպես օրինավոր և պատասխանատու իշխանություն զբաղված ենք ապահովելու ՀՀ շահերի մշտական և արդյունավետ սպասարկումը և ցանկացած արկածախնդրություն մերժելու ենք»:
Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը:
Վերջինս հարցադրում արեց՝ ի՞նչ է տարբերություն այս Հայաստանի և այն Հայաստանի միջև, որտեղ իրականացվում էր կառավարում լրիվ այլ սկզբունքներով:
«Կարևորագույն տարբերությունը նրանում է, որ մենք Հայաստանը որպես պետություն վերադարձրել ենք ժողովրդին և ժողովրդին վերադարձրել ենք պետությանը: Այն Հայաստանը, որտեղ որ կառավարում էին իրենք (-խմբ. ՀՀ նախկին իշխանությունները) գոյություն ուներ յուրահատուկ մելիքության ինստիտուտ, ամեն մի տարածքն ուներ, այսպես ասած, իր մելիքը, որը ներկայացնում էր գրավիտացիոն կենտրոն՝ իշխանությունների որոշումները իրացման համար: Իրենք պետության մեջ պետություն էին»,- նշեց Արսենյանը:
Ըստ նրա՝ մարդկանց թվում է, թե սա «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կառավարությունն է. «Չեն ուզում պատկերացնել, որ այս պահին գործում է ու կանգնած է ՀՀ կառավարությունը, որը եկել է հաշվետվություն տալու իր գործունեության հետ կապված, և իրենք չեն ընդունում այս Կառավարությունը որպես իրենց Կառավարություն: Բնականորեն հարց է ծագում՝ իսկ ո՞րն է, ո՞վ է ձեր կառավարությունը»:
Պատգամավորն ընդգծեց՝ Հայաստանում ոչինչ չանելով՝ հարստանալու ինստիտուտը վերացել է, չկան գործիչներ՝ պսեվդոմելիքներ, որոնք միջազգային վարկեր ու տենդերներ էին բերում Հայաստան, որոնց ավարտին իրենք հարստանում էին, իսկ արդյունքը չկար:
Ժամեր առաջ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը ԱԺ ամբիոնից հայտարարել էր քաղաքական ակցիա սկսելու մասին։ Իր ելթույթի ժամանակի ավարտից հետո Թովմասյանը հայտարարել էր, որ չի լքելու ամբիոնը։ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն էլ ներս էր հրավիրել անվտանգության աշխատակիցներին, որոնք նրան և մի քանի այլ ընդդիմադիր պատգամավորի դուրս էին հանել դահլիճից: