Բայդենի վարկանիշն իջել է՝ հասնելով երբևէ եղած ամենացածր մակարդակին
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ժողովրդականությունը ամերիկացիների շրջանում չափազանց ցածր մակարդակի է հասել երդմնակալությունից ի վեր: Այս մասին են վկայում Gallup սոցիոլոգիական ծառայության՝ հինգշաբթի օրը հրապարակած հետազոտության արդյունքները։
Տվյալների համաձայն՝ Բայդենի աշխատանքը, որպես պետության ղեկավարի, հավանություն է տվել հարցվածների միայն 37%-ը։
Հակառակ կարծիքին է հարցման մասնակիցների 59%-ը։ Մնացածը չեն պատասխանել։
Ըստ հետազոտողների՝ սա Բայդենի ամենացածր վարկանիշն է, որն արձանագրվել է Gallup-ի հարցումներում՝ 2021 թվականի հունվարին նրա երդմնակալությունից ի վեր։ «Մինչ Բայդենը սկսում է իր վերընտրման քարոզարշավը, նրա հեղինակության մակարդակը նվազել է մինչև 37 տոկոս»,- ասում են սոցհարցողները:
2021 թվականի փետրվարին ամերիկյան առաջնորդն ուներ 57% վարկանիշ՝ ըստ Gallup-ի հարցումների։ Հետագա ամիսների ընթացքում այս ցուցանիշն աստիճանաբար նվազել է։ Դրա պատճառներից մեկն էլ ԱՄՆ բնակիչների դժգոհությունն է երկրի տնտեսական վիճակից։
Վերջին ամիսներին Բայդենի վարկանիշը գտնվում էր 40%-ից մի փոքր բարձր մակարդակի վրա։ 2022 թվականի հուլիսին այն իջել էր մինչև 38%, այն արդեն իսկ Բայդենի համար համարվում էր նվազագույն։
Gallup-ի հարցումն անցկացվել է մոտավորապես 1000 չափահաս ամերիկացիների շրջանում ամբողջ երկրում ապրիլի 3-25-ն ընկած ժամանակահատվածում: Նրանց հեռախոսով են հարցեր տվել: