Կինոռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանի «Երեւանի գլխավոր գաղտնիքը» փաստավավերագրական ֆիլմը արժանացել է Ռուսաստանի Ճարտարապետների միության «Ոսկե դիպլոմ» մրցանակին։ Ալեքսանդր Թամանյանի կյանքի ու ստեղծագործության մասին պատմող այս ֆիլմը ճանաչվել է ճարտարապետությանը նվիրված` 2009 թվականի լավագույն նախագիծ։ Երեկ կինոռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանը մեզ հայտնեց, որ ֆիլմը մրցույթին ուղարկվել էր առանց իր իմացության։ Դա զարմանալի է այն իմաստով, որ ֆիլմը ստեղծվել է 2 տարի առաջ, սակայն մինչ օրս ոչ մի հայկական հեռուստաընկերություն այն չի ցուցադրել։ Իսկ հայկական եթերում նրա ֆիլմերի արգելված լինելու պատճառը, ինչպես հայտնի է, այն է, որ ճանաչված կինոռեժիսորը սկսել է մասնակցել ընդդիմադիր ակցիաներին եւ բողոքել երկրում կատարվող արատավոր երեւույթների դեմ։ Վերադառնալով «Երեւանի գլխավոր գաղտնիքը» ֆիլմին` նշենք, որ կինոռեժիսորը, ուսումնասիրելով ճարտարապետի արխիվը, համոզվել է, որ Երեւանի կառուցման գաղտնիքը Թամանյանի եւ նրա կնոջ` Կամիլայի մեծ սերն է։ Խզմալյանը ցույց է տվել, որ Երեւանի հիմքում սեր է դրված, եւ այն, ինչ արվում է քաղաքում, պետք է սիրով արվի, եթե ուզում ենք փրկել մեր քաղաքը, մեր երկիրը։ Իսկ հիմա, ըստ կինոռեժիսորի, Երեւանը շինհրապարակ է դարձել, քանի որ կառուցապատվում է առանց սիրո եւ քնքշանքի, ինչի արդյունքում ունենք այն, ինչ ունենք` քառակուսի եւ վանող շենքեր։