«Հորիզոններ»-ի սովորողների շնորհիվ նրանց ընտանիքները շուտով անցում կկատարեն նորարարական գյուղատնտեսության
Մարտի 27-ին Սիսիանում մեկնարկել է «Հորիզոններ» դուալ կրթական ծրագրի շրջանակում իրականացվող «Ավանդական գյուղատնտեսությունից՝ նորարարական գյուղատնտեսություն» փուլային նախագծի պոտենցիալ շահառու ընտանիքների հարցազրույցները:
Հանձնաժողովում ընդգրկված են եղել «Իմ քայլը» հիմնադրամի փոխտնօրենը, «Հորիզոններ» ծրագրի ղեկավարը, ծրագրի գործընկեր Ագրարային համալսարանի Սիսիանի մասնաճյուղից փորձագետներ։
67e57f1dd36e8-1743093533-img-4539.jpg (110 KB)
Նպատակ ունենալով խթանել նորարարական մոտեցումները գյուղատնտեսության ոլորտում՝ ընտրված ընտանիքներին կտրամադրվի դրամաշնորհ՝ նրանց ներկայացրած բիզնես ծրագրերի հիման վրա։
67e57f081ff11-1743093512-img-4082.jpg (136 KB)67e57f93a60ea-1743093651-img-4561.jpg (73 KB)
Հանձնաժողովը Սիսիանում հարցազրույց է անցկացրել 10 շահառու ընտանիքի հետ։ Մարտի 28-ին նախատեսվում է ևս 15 հարցազրույց։ Ծրագրի շահառու կարող են հանդիսանալ «Հորիզոններ» դուալ կրթական ծրագրի «Ագրոտեխնոլոգիա» խմբակի ներկայիս մասնակից սովորողների ընտանիքները։
67e57f605f1f6-1743093600-img-4553.jpg (74 KB)67e57fb3182a3-1743093683-img-4571.jpg (81 KB)
Ընտանիքների նախնական ընտրությունը տևել է ավելի քան 2 ամիս: Սկզբնական փուլում իրականացվել է իրազեկման արշավ, որի ընթացքում ներկայացվել է ծրագիրն իր բոլոր մանրամասներով և հնարավորություններով: Ծրագրի շահառու դպրոցների տնօրեններն ու կենսաբանության ուսուցիչները նույնպես ներգրավված են եղել ողջ նախապատրաստական աշխատանքներում:
67e57fd469b01-1743093716-img-4598.jpg (84 KB)67e57fc4191e6-1743093700-img-4597.jpg (112 KB)67e57ff977065-1743093753-img-4627.jpg (108 KB)
«Ավանդական գյուղատնտեսությունից՝ նորարարական գյուղատնտեսություն» փուլային նախագծի նպատակն է հզորացնել գյուղական բնակավայրերում ապրող ընտանիքներին՝ տալով նրանց արդի գյուղատնտեսական գիտելիքներ, կարողություններ և գործիքներ, որոնք կապահովեն կայուն եկամուտ, բարձր արտադրողականություն և կդառնան համայնքների զարգացման շարժիչ ուժ։
67e57fe5f05a1-1743093733-img-4624.jpg (84 KB)67e5800b5881e-1743093771-img-4633.jpg (72 KB)67e5802d3b994-1743093805-img-4642.jpg (102 KB)