Մարտի 27-ին Սիսիանում մեկնարկել է «Հորիզոններ» դուալ կրթական ծրագրի շրջանակում իրականացվող «Ավանդական գյուղատնտեսությունից՝ նորարարական գյուղատնտեսություն» փուլային նախագծի պոտենցիալ շահառու ընտանիքների հարցազրույցները:
Հանձնաժողովում ընդգրկված են եղել «Իմ քայլը» հիմնադրամի փոխտնօրենը, «Հորիզոններ» ծրագրի ղեկավարը, ծրագրի գործընկեր Ագրարային համալսարանի Սիսիանի մասնաճյուղից փորձագետներ։
Նպատակ ունենալով խթանել նորարարական մոտեցումները գյուղատնտեսության ոլորտում՝ ընտրված ընտանիքներին կտրամադրվի դրամաշնորհ՝ նրանց ներկայացրած բիզնես ծրագրերի հիման վրա։
Հանձնաժողովը Սիսիանում հարցազրույց է անցկացրել 10 շահառու ընտանիքի հետ։ Մարտի 28-ին նախատեսվում է ևս 15 հարցազրույց։ Ծրագրի շահառու կարող են հանդիսանալ «Հորիզոններ» դուալ կրթական ծրագրի «Ագրոտեխնոլոգիա» խմբակի ներկայիս մասնակից սովորողների ընտանիքները։
Ընտանիքների նախնական ընտրությունը տևել է ավելի քան 2 ամիս: Սկզբնական փուլում իրականացվել է իրազեկման արշավ, որի ընթացքում ներկայացվել է ծրագիրն իր բոլոր մանրամասներով և հնարավորություններով: Ծրագրի շահառու դպրոցների տնօրեններն ու կենսաբանության ուսուցիչները նույնպես ներգրավված են եղել ողջ նախապատրաստական աշխատանքներում:
«Ավանդական գյուղատնտեսությունից՝ նորարարական գյուղատնտեսություն» փուլային նախագծի նպատակն է հզորացնել գյուղական բնակավայրերում ապրող ընտանիքներին՝ տալով նրանց արդի գյուղատնտեսական գիտելիքներ, կարողություններ և գործիքներ, որոնք կապահովեն կայուն եկամուտ, բարձր արտադրողականություն և կդառնան համայնքների զարգացման շարժիչ ուժ։