Քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը սոցցանցի իր էջում անդրադարձել է մարտի 27-ին Հանրային ՀԸ կազմակերպած մեծ բանավեճի ընթացքում Գյումրու համայնքապետի պաշտոնակատար, ՏԻՄ ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ընտրացուցակը գլխավորող Սարիկ Մինասյանի՝ ԼՂ-ում զինծառայության վերաբերյալ արած հայտարարություններին:
«Գյումրիի քաղաքապետի պաշտոնակատար և ՔՊ թեկնածու Սարիկ Մինասյանը երեկ հեռուստաբանավեճում բարձրաձայնեց մի դաժան ճշմարտություն, որը ալեկոծեց ոչ միայն շատ կոնկրետ թեկնածուների ու նրանց տիկնիկավարների, այլ նաև աջակիցների։ Իսկ դառը ճշմարտությունը տասնամյակներով հասարակության որոշակի խավերի կողմից իրենց երեխաներին տարատեսակ կապերով, կաշառքով Արցախում կամ սահմանամերձ զորամասերում ծառայությունից ազատելն էր, որը իր «գնացուցակով» մեր հասարակության մեջ ոչ մեկի համար էլ գաղտնիք չի եղել...
Սարիկ Մինասյանը լավ ու տեղին շրխկացրեց Արցախի համար պարբերաբար 5 մանեթանոց լաց կապող, բայց Արցախի անվան տակ ինչ ասես արած պսևդոհայրենասիրական ջոկատի կամ խավի ճակատին։
Իսկ մարդ կա՞ր, որ դրա մասին չգիտեր կամ չէր լսել, որ հիմա աչուկները կլորացրած նեղսրտում են։ Հայաստանի զինկոմիսարիատներում տասովկաների մասին չգիտեի՞ք: Արցախի «զինկոմիսարիատային» խտրական ու կոռուպցիոն ժուլիկությունների մասին է՞լ չգիտեիք, թե որտեղ ու որ գիծ էին ծառայում Հայաստանից գնացածները, և որտեղ Հայաստանի ու Արցախի «էլիտարկաները» և «սվոյները»: Օրինակ՝ Լևոն Քոչարյանի ծառայության կամ մյուս «էլիտար» զավակների ու ինքնահռչակ «պրինցների» ծառայության առանձնահատկությունների մասին չէի՞ք լսել: Այդ կեղտոտ մեխանիզմն ակնարկող գրառումներ պատերազմում զոհված տղաների ծնողների կողմից աչքներովդ չի՞ ընկել: