Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն պնդել է, որ ՀԱՄԱՍ-ը պետք է լիակատար զինաթափվի, այդ թվում՝ հանձնի բոլոր փոքր հրաձգային զինատեսակները։
«Գազայում գործնականում ծանր զենք չկա, հրետանի չկա, տանկեր չկան, ոչինչ չկա»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ ՀԱՄԱՍ-ի տիրապետության տակ կա շուրջ 60 հազար հրացան։
Երուսաղեմում կայացած ԱՄՆ-ում հրեական կազմակերպությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը նա նշել է, որ նախ հարկավոր է զինաթափել ՀԱՄԱՍ-ին, ապա արդեն ապառազմականացնել Գազան։ Խոսելով անկլավի ապառազմականացման մասին՝ Նեթանյահուն նշել է, որ արմատականների կողմից օգտագործվող ստորգետնյա ենթակառուցվածքների մի մասը դեռևս մնում է Գազայի տարածքում։
«Նրանք այնտեղ դեռևս ունեն թունելներ։ Մենք 500 կիլոմետրից ապամոնտաժել ենք մոտ 150 կիլոմետր թունել և պետք է ավարտենք աշխատանքը»,- ասել է նա։
Նեթանյահուն կրկին հայտարարել է, որ Իսրայելը կարող է ուժ կիրառել ՀԱՄԱՍ-ի դեմ, եթե արմատականներին զինաթափելու խնդիրը խաղաղ ճանապարհով չիրականացվի։