Հայկ Մարության. Ձմեռ պապիկի հետ նամակագրությամբ զբաղվում է կինս
Դերասան Հայկ Մարությանն ամփոփեց 2015 թվականը՝ վերհիշելով մեծ հնչեղություն ունեցած մի քանի իրադարձություններ: Armtimes.com-ի հետ զրույցում նա նշեց, որ տարին բարդ է ստացվել Հայաստանի համար:
«Տարին սկսվեց Գյուրիմում տեղի ունեցած հայտնի ողբերգական դեպքով:Այնուհետև 100-ամյակն էր: Կարծում եմ՝ աշխարհին տեղեկացնելու մակարդակը վատը չէր: Բացի դրանից՝ նաև բավականին աշխույժ տարի էր քաղաքացիական շարժումների առումով, ինչը նույնպես կարևոր է. անկախ վերջնական արդյունքներից՝ ամեն այդպիսի գործողության միջոցով մենք գնում ենք դեպի պետության կայացմանը»,-ասաց նա:
Հայկ Մարությանը նաև ամփոփեց իր ստեղծագործական տարին: Նա նշեց, որ իր և իր թիմի նոր ֆիլմը՝ «Սիրո գործակիցը», մեծ հաջողություն է ունեցել, ինչն իրեն շատ է ուրախացնում և մղում է ավելի մեծ եռանդով աշխատելու:
«Ստեղծագործական առումով հաջողված տարի էր, որովհետև ստեղծեցինք ևս մի ֆիլմ, որը մարդիկ շատ հավանեցին: Այն բոլոր ֆիլմերից ամենահաջողն էր՝ թե հաշվի առնելով մարդկանց արձագանքները, և թե տոմսերի վաճառքը: Այս տարի բավականին մեծ քանակությամբ ֆիլմեր դուրս եկան, սակայն համարում եմ, որ մենք հաղթող ենք դուրս եկել: Ուստի տարին բավականին հաջող էր ինձ և իմ թիմի համար»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ բացթողումներ նույնպես եղել են, և դրանցից իրենք պետք է դասեր քաղեն ու փորձեն շտկել:
Հաջորդ տարի Հայկ Մարությանն ու իր թիմը պատրաստվում են նոր ֆիլմ ներկայացնել: Նրանք ունեն նաև որոշ նախագծեր, սակայն առաջնայինը համարում են ֆիլմի աշխատանքները:
«Ֆիլմ ենք պատրաստում, նաև մի նախագիծ ունենք, որը ոչ թե ֆիլմ է, այլ ներկայացում. մի քանի այդպիսի նախագծեր ունենք, որոնք ընթացքի մեջ են, սակայն առաջնայինը ֆիլմն է»,-տեղեկացրեց նա:
Ինչ վերաբերում է ամանորյա տոներին, ապա դրանք դերասանը պատրաստվում է անցակցնել տանը՝ ընտանիքի հետ, թեև, ինչպես խոստովանում է, այդքան էլ տեղյակ չէ ամանորյա քաշքշուկներից, օրինակ, չգիտի, թե Ձմեռ պապիկն ինչ է բերելու երեխաներին:
«Ձմեռ պապիկը դեռ չի մտածել դրա մասին: Ձմեռ Պապիկի հետ նամակագրությամբ զբաղվում է կինս: Ես այդքան էլ տեղեկացված չեմ այդ փոստային փոխանակումներից»,-ասաց Հայկ Մարությանը:
Որպես մաղթանք նա ցանկանում է, որ աշխարհում խաղաղություն լինի:
«Իմ գլխավոր երազանքն է, որ չլինի պատերազմ և լինի խաղաղություն: Այսօր դա շատ արդիական երազանք և ցանկություն է: Դրա հետ մեկտեղ բոլորին մաղթում եմ նաև առողջություն, և որ պետությունը մեկ քայլով առաջ գնա»,-ասաց նա:
Հայկ Մարությանն ամանորյա որևէ նախագծի չի մասնակցելու: