Կարեն Բաբաջանյանը՝ Գլենդելում «Արամմա» ֆիլմի պրեմիերայի և «Քարե դարդ»-ի հետ շփոթելու մասին
«Արամմա» արկածային կատագերգության ռեժիսոր և պրդյուսեր Կարեն Բաբաջանյանը այսօր՝ հունվարի 18-ի առավոտյան, մեկնել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ: Նպատակը նոր ֆիլմն ամերիկահայ հանդիսատեսին ցուցադրելն է: Պրեմիերան կկայանա հունվարի 22-ին Գլենդելի MGN Five Star կինոթատրոնում:
Լրագրողների հետ զրույցում Կարեն Բաբաջանյանը նշեց, որ այս ուղևորության ընթացքում ֆիլմի անձնակազմի մյուս անդամներն իրեն չեն ուղեկցելու:
«Այս անգամ գնում եմ ես իմ կինոն թևիս տակ դրած (խմբ. ծիծաղում է): Առաջին անգամն է, որ մենակ եմ գնում: Ընկերներս մի փոքր ուրախացել են, քանի որ սովորաբար մենակ  չեմ գնում և չեմ հասցնում նորմալ վայելել ժամանակս»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ ուղևորության ընթացքում նաև բանակցություններ է ունենալու մի շարք նախագծերի շուրջ:
Նա տեղեկացրեց, որ հնարավոր է՝ ֆիլմը ներկայացվի նաև այլ երկրների հայաշատ համայնքներում: Հատկապես մեծ հետաքրքրություն կա Ռուսաստանից:
«Ռուսաստանից էլ առաջարկներ կան: Խոսել ենք մեր ընկերների հետ, հետաքրքրված են: Տեխնիկական հարցեր են ճշտում»,-ասաց նա:
Հայաստանում ֆիլմը կինոթատրոններում ցուցադրվում է 2015 թվականի դեկտեմբերի վերջերից: Կարեն Բաբաջանյանը գոհ է այցելությունների քանակից: Նա նշում է, որ սովորաբար դահլիճներում ազատ տեղ չի լինում, և ցուցադրություններից առաջ տոմսերը սպառված են լինում:
«Այս ընթացքում օսկարակիր ֆիլմերն են ցուցադրվում, մի քիչ դժվար կլինի, բայց ֆիլմը ստաբիլ իր հանդիսատեսն ունի, և օր օրի դիտողների թիվն ավելանում է, ինչը շատ լավ է: Եթե նկատել եք, մենք հեռուստատեսային գովազդ չենք անում: Կարիք չկա: Լավ ֆիլմի դեպքում մարդը տեսում է, խորհուրդ է տալիս, և մյուսներն էլ են գնում նայում»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ այցելությունների քանակից դատելով՝ կարծում է, որ ֆիլմը երկար ժամանակ կլինի էկրաններին:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ դեռ հստակ չէ՝ երբ ֆիլմը կցուցադրվի հեռուստաալիքներով:
Ռեժիսորն անդրադարձավ նաև ATV հեռուստաընկերության եթերով ցուցադրվող «Քարե դարդ» սիթքոմին, որի նմանությունը «Արամմա» ֆիլմի հետ հաճախ շփոթության մեջ է գցում մարդկանց. երկու դեպքում էլ կա հերոս, որն ինչ-ինչ պատճառներով հայտնվել է այլ քաղաքակրթությունում: Նա ընդգծեց, որ իր ֆիլմի և սիթքոմի միջև մեծ տարբերություններ կան:
«Միայն շորերն են նման: Բնության մեջ, այլ ոչ թե սենյակում՝ պատերի արանքում, նկարահանված ֆիլմը ինչպե՞ս կարող է 20 րոպեանոց սիթքոմից չտարբերել»,-ասաց նա:
Կարեն Բաբաջանյանն ասաց նաև, որ սիթքոմում նկարահանվող իր նախկին գործընկերներ Վաչեի և Արմուշի հետ երկու աշխատանքների նմանությունների վերաբերյալ քննարկում չի ունեցել:
«Չեմ խոսել և ցանկություն էլ չունեմ խոսելու»,-նշեց նա:
«Արամմա» ֆիլմում նկարահանվել են Գոռ Հակոբյանը, Մարիամ Ադամյանը, Անդրանիկ Հարությունյանը, Ելենա Բորիսենկոն, Արսեն Գրիգորյանը, Ժաննա Բուտուլյանը, Աննա Մանուչարյանը, կուբացի դերասանուհի Ինդիրա Ռեյեսը և ուրիշներ: