Վերջապես Հոլիվուդը ֆիլմ նկարահանեց Ցեղասպանության թեմայով. համացանցը՝ «Խոստումի» մասին
Հայտնի է, որ սեպտեմբերի 11-ին Տորոնտոյի կինոփառատոնին կայացել է Քըրք Քըրքորյանի հովանավորությամբ նկարահանված «Խոստումը» (The Promise) ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան՝ Քրիտիան Բեյլի և Օսկար Այզեքի մասնակցությամբ: Սակայն մինչ այդ Ցեղասպանության թեմայով նկարահանված պատմական այս դրաման հայտնվել է թուրք և ադրբեջանցի ժխտողների թիրախում, որոնք IMDB ֆիլմերի համացանցային բազայում ակտիվորեն քվեարկելով՝ արհեստականորեն իջեցրել են վարկանիշը: Սակայն ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերայից հետո բազմաթիվ օգտատերեր գրառումներ են կատարել նույն համակարգում, որոնց գերակշռող մասը պարզապես հիացած է «Խոստումը» ֆիլմով։
Օգտատեր՝ mahdavi-1
Ֆիլմը դիտել եմ համաշխարհային պրեմիերայի շրջանակներում։ Այն նկարահանել է «Հյուրանոց Ռուանդա» ֆիլմի ռեժիսոր Թերի Ջորջը, որը հիանալի է աշխատում այսպիսի բարդ թեմաների հետ։ Դերասաններ Օսկար Այզեքն ու Շարլոտ Լը Բոնը հմայիչ տեսք ունեին։
Վերջապես Հոլիվուդին հաջողվեց ֆիլմ նկարահանել Հայոց ցեղասպանության թեմայով։ Դեռևս հեռավոր 1930 թվականին MGM-ը պատրաստվում էր ֆիլմ նկարահանել, սակայն թուրքական լոբբինգն իր գործն արեց։ 2006-ին Սիլվեստեր Ստալոնեն մտածում էր «Մուսա լեռան 40 օրը» ֆիլմը նկարահանելու մասին, սակայն այն ձախողվեց Ցեղասպանությունը ժխտող թուրքական խմբերի նախաձեռնությամբ։ Նույն տարի Մել Գիբսոնը հայտնեց, որ հետաքրքրված է Մուսա լեռան թեմայով, բայց հետագայում ևս ստիպված էր հրաժարվել այդ մտքից Թուրքիայի իշխանությունների ճնշումների տակ։
Չեմ ցանկանում խոսել ֆիլմի բովանդակության մասին, որպեսզի մյուսներն էլ հետաքրքրությամբ դիտեն այն, պարզապես կարող եմ ասել, որ այն շատ լավն է, միանշանակ արժի դիտել։
Օգտատեր՝ nandorueda
Ինձ նույնպես բախտ է վիճակվել ներկա գտնվել համաշխարհային պրեմիերային, և թույլ տվեք ասել, որ եթե ֆիլմի ավարտին բոլորը հոտնկայս ծափահարում էին, ապա կարող եք պատկերացնել, թե որքան հաջող է այն ստացվել։
Զարմանում եմ, թե ինչու Թուրքիայի իշխանություններ չեն ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, բայց, ինչևէ, գոնե հուսով եմ, որ թուրք ժողովուրդը ֆիլմը դիտելու հնարավորություն կստանա։
Գուցե «Խոստումն» իր էմոցիոնալ ազդեցությամբ չի հասնում «Հյուրանոց Ռուանդային», սակայն ֆիլմի պատմական կարևորությունը, փայլուն տեսարանները և դերասանների գեղեցիկ խաղը ստիպում են դիտել այն։
Օգտատեր՝ Frank Nacsa
Գեղեցիկ ֆիլմ՝ սիրային ինտրիգներով լեցուն։ Նրանք, ովքեր մինչև ֆիլմի՝ մեծ էկրաններին բարձրանալը 1 գնահատականն են տվել, քաղաքականության զոհ են։ Այդ 1-ը նշածներից քանի՞սն են դիտել ֆիլմը։
Խնդրում եմ, օգտագործեք IMDb համակարգն ըստ նշանակության, այլ ոչ թե հանուն քաղաքական նպատակների։ Արդար կլիներ, եթե գոնե մինչև գնահատելն ու քննադատելը դիտեիք ֆիլմը։