Կրթության եւ գիտության դաշնակցական նախարար Լեւոն Մկրտչյանը, որը նաեւ ՀՅԴ գերագույն մարմնի ներկայացուցիչն է, մեզ հետ զրույցում ասաց, որ առայժմ մտածում են 2017թ. խորհրդարանական ընտրություններին միայնակ մասնակցելու տարբերակի շուրջ:
- Պարոն Մկրտչյան, Դաշնակցությունը քննարկո՞ւմ է՝ 2017թ. ԱԺ ընտրություններին ինչպես է մասնակցելու, հնարավո՞ր է, ընտրություններին ձեր կոալիցիոն գործընկեր ՀՀԿ-ի հետ դաշինքով մասնակցեք:
- Դեռ այդպիսի որոշում չունենք, առայժմ պատրաստվում ենք միայնակ ընտրություններին գնալուն:
- Նախօրեին ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանն ասաց, թե ՀՅԴ-ն ՀՀԿ-ի հետ կոալիցիա կազմելով՝ կորցրեց իր ընդդիմադիր ձայները, իսկ իշխանամետ ձայներն էլ բուն իշխանությանը, այսինքն ՀՀԿ-ին են մնալու: Չե՞ք կարծում, որ այս տեսակետից ձեր կուսակցությունը կորցրել է իր ընտրազանգվածն ու բավական վատ վիճակում հայտնվել:
- Մենք ունենք կայուն ընտրազանգված, որը հավատարիմ է մեզ՝ ելնելով մեր գաղափարախոսությունից: Մեր խնդիրը յուրաքանչյուր ընտրության ժամանակ մեր ընտրազանգվածը մեծացնելն է: Իսկ դա արդեն պետք է ընթացիկ քաղաքականությամբ արվի: Այսինքն, եթե մենք ընթացիկ ճիշտ պլատֆորմ վերցնենք եւ ճիշտ լուծումներ առաջարկենք, կավելացնենք մեր հիմնական ընտրազանգվածը: Եվ դա կարող է լինել թե՛ ընդդիմադիր ընտրազանգվածից, թե իշխանական: Ընդդիմադիր մի զգալի ընտրազանգված կա, որը միշտ մեզ է ձայն տալիս, քանի որ նա միշտ ազգային եւ այլ մտածելակերպի համար ընդունում է ՀՅԴ-ի գաղափարախոսությունը:
- Նաեւ կարծիք կա, որ ամեն անգամ, երբ կոալիցիա եք մտնում, է՛լ ավելի է թուլանում սփյուռքում ունեցած ձեր աջակցությունը: Ճիշտ է, այստեղ էլ իշխանության աջակցություն եք ստանում, բայց կորցնում եք հանրության վստահությունը:
- Իմ կարծիքով, մեզ համար մի քիչ հեշտ է, եւ այդ հեշտի մեջ մի քիչ դժվար է, քանի որ իբրեւ գաղափարախոսություն կրող կուսակցություն մենք շատ կանխատեսելի ենք: Մեր ընտրազանգվածը եւս կանխատեսելի է: Դա մի կողմից լավ է, քանի որ ունենք կայուն, հավատարիմ, մեր գաղափարախոսությանը հետամուտ ընտրազանգված: Բայց շատ դժվար է լինում նոր ընտրազանգվածը դեպի կուսակցություն բերելը, որովհետեւ այս հին ընտրազանգվածն իր կայուն գաղափարախոսությամբ կուսակցության առաջ որոշակի պահանջներ է դնում: Մենք չենք կարող այլ կուսակցությունների նման ասել՝ սա է պետք ու գնալ պոպուլիզմի:
- Ձեր հիմնական ընտրազանգվածը ձեր առջեւ հարց չի՞ դնում, թե ինչու կոալիցիա կազմեցիք այն իշխանության հետ, որը երկիրը աղքատության եզրին է հասցրել:
- Ոչ, որովհետեւ մեր ընտրազանգվածը հիմնականում հասկանում է, որ ՀՅԴ-ի համար կարեւոր է երկրի կայունության ապահովումը եւ ազգային ուղեգծով առաջնորդվելը: Իսկ թե այդ ուղեգիծը, այդ կայունությունն ապահովելու համար ՀՅԴ-ն որտեղ կլինի տվյալ պահին, դա երկրորդական է:
- Այնուամենայնիվ, մտավախություն չունե՞ք, որ միայնակ գնալու դեպքում պարտվելու եք:
- Քաղաքականության մեջ վախ կատեգորիան չի աշխատում: Եթե կուսակցությունը սկսեց վախ ունենալ, ուրեմն ապագա չի ունենա: Հաշվարկներ կարող են անել, բայց չպետք է վախենան:
- Չե՞ք կարծում, որ ՀՀԿ-ն պետք է ձեզ աջակցի, որ կարողանաք նվազագույն շեմը հաղթահարել:
- Ոչ, այսօր մենք մեր ուժն ունենք, եւ մեր ձայները ստացել ենք, երբ ընդդիմություն ենք եղել: Իհարկե, կա մտահոգություն, որ պետք է մեր դիրքերն ուժեղացնենք ու ընտրազանգվածի ծավալը մեծացնենք:
- ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանն ամիսներ առաջ հայտարարեց, թե «մենք տեսնում ենք, որ իշխանությունները հեղինակազրկված են, ո՞ւմ հայտնի չէ, մենք մտնում ենք կոալիցիա, որ իշխանության որակը փոխվի»: Այդ համագործակցությունից իշխանության որակը փոխվե՞ց, թե՞ դուք հեղինակազրկվեցիք:
- Եկեք նախ հասկանանք, թե ինչ է նշանակում հեղինակազրկվել: Իսկ քաղաքական մշակույթը Հայաստանում զարգացա՞ծ է: Իսկ քաղաքական ընդդիմությունն ու իշխանությունը շա՞տ բարձր հեղինակություն ունեն: Ես խորապես համոզված եմ, որ մեր երկրի մեծ հիմնախնդիրներից մեկը հնարավորինս արագ քաղաքական դաշտի կայացումն է:
- Պարոն Մկրտչյան, վարչապետ Կարեն Կարապետյանը լրատվամիջոցների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց, թե դպրոցներում պետք է բիզնես-կրթություն ներդրվի, եւ որ այդ հարցը ձեզ հետ քննարկվել է: Ի՞նչ կրթության մասին է խոսքը:
- Մենք ունենք 2-3 ծրագիր, որոնք արդեն կատարվում են: Մեկը Րաֆֆի Հովհաննիսյանի տիկնոջ՝ Արմինե Հովհաննիսյանի հայտնի ծրագիրն է բիզնես կրթության վերաբերյալ, որն իրականացվում է ավագ դպրոցներում՝ տնտեսագիտության հիմունքները: Մենք նաեւ Կենտրոնական բանկի հետ ենք ֆինանսական կրթության համալիր ծրագիր իրականացնում, որ յուրաքանչյուր աստիճանի վրա երեխաները ստանան ֆինանսական ու տնտեսագիտական կրթության որոշակի տարրեր: Դա առանձին առարկայախումբ չէ եւ բաշխվելու է չորս առարկաների մեջ: Հիմա փորձում ենք ունենալ առանձին հայեցակարգ եւ հասկանալ, թե ինչպես պետք է ձեւավորվի: Օրինակ, երեխան եթե վերցնում է իր առաջին 1000 դրամը, ինչպես պետք է պլանավորի բյուջեն, պիտի պլանավորի վաղվա համա՞ր, թե ինչքանը ինչի համար հատկացնի եւ անպայման 10-15 տոկոսը տա նվիրատվություն: Նպատակն այն է, որ երեխան հասկանա՝ նյութական միջոցն ընդամենը միջոց է եւ ոչ թե նպատակ: Հիմա փորձում ենք աշխատանքներն ամփոփել ու տարածել ողջ դասարանների վրա՝ թե՛ ավագ, թե հիմնական դպրոցներում: Ծրագիրը պիլոտային տարբերակով աշխատում է, սեպտեմբերից արդեն կունենանք համալիր տարբերակը:
- Իսկ դպրոցներում ներդնելով այդ բիզնես կրթությունը՝ կարծում եք աշակերտները կունենա՞ն բիզնես մտածողություն, ինչը Կ. Կարապետյանն է ակնկալում:
- Դա համալիր ծրագիր է, որը պետք է 21-րդ դարի քաղաքացի պատրաստի: Պետք է երեխան ունենա հաշվելու որոշակի կարողություն, իր բյուջեն ձեւավորելու ընդունակություն:
- Այսինքն նոր դպրոցական դասագրքեր պետք է գրվեն:
- Իհարկե, այս ծրագրերը բերելու են չափորոշիչների որոշակի փոփոխություն, եւ դրանց համարժեք պետք է նոր դասագրքեր գրվեն: Հատկապես որ մեր դասագրքերի հիմնական բազան չի փոխվել արդեն տասը տարի, իսկ կյանքը առաջ է գնում: Օրինակ, աշխարհագրության բլոկի մեջ պետք է ներառվի բնապահպանությունը, կամ մաթեմատիկայի բլոկի մեջ կարող է հաշվելու, ֆինանսական մտածողություն ունենալու հատվածը ներառվել: Սա է աշխարհում կիրառվող մեթոդը: