ԱԺ պատգամավոր Թեւան Պողոսյանը ողջունում է «Լուսավոր Հայաստան», «Հանրապետություն» եւ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունների՝ համատեղ քաղաքական գործունեության հուշագիրը: Այս մասին Armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց պատգամավորը՝ ընտրություններում հաջողություն մաղթելով ընդդիմադիր դաշինքին:
«Հուսով եմ, որ այս հուշագիրը հիմք կդնի ՀՀ-ում դաշինքների կայացման մշակույթի, եւ մարդիկ կտեսնեն, որ հանուն համատեղ նպատակի, ծրագրի իրար հետ կարող են քայլել ու կատարել փոփոխություններ»,-ասաց նա: Պողոսյանի խոսքով՝ դաշինքը իշխանափոխության ճանապարհին իշխանություններին այլընտրանք կարող է լինել «ե՛ւ մտավոր պոտենցիալն է տեղը, ե՛ւ երիտասարդ են»: «Միայն երկու խնդիր կա, որ իրենց մոտ բացակայում է` իրենք պատրաստ չեն օրենքներ խախտեն, երկրորդը՝ ֆինանսական միջոցները մեծ չեն»,-ասաց Պողոսյանը:
Ի դեպ, Վանաձորի ավագանու ընտրությունների ժամանակ, երբ պայքարում էին ԼՀ-ն եւ ՔՊ-ն, Թեւան Պողոսյանը գործընկերներին՝ Էդմոն Մարուքյանին եւ Նիկոլ Փաշինյանին հրավիրել էր իրենց տուն՝ գինու սեղանի շուրջ զրուցելու: Մեր հարցին, թե արդյո՞ք համագործակցության մեջ իր ներդրումն ունի, Պողոսյանն պատասխանեց.
«Ես ուրախ եմ, որ համագործակցությունը կայացավ, բայց պետք է մի բան շեշտեմ՝ դա ես չեմ արել, արել են տղերքը, եւ ես տղերքին եմ շնորհակալ եմ: Ապագայի մասին միշտ էլ ասել եմ, որ պատրաստ եմ որեւէ ձեւ օգտակար լինել դաշտ ձեւավորելու համար, տարբեր ծրագրեր քննարկել եւ այլն: Ես ՀՀ-ից չեմ մեկնում որեւէ տեղ, էստեղ եմ լինելու, թե համագործակցության խնդիրները ոնց կլինեն, կյանքը ցույց կտա, ես պատրաստակամ եմ համագործակցության համար: Ես այն իսկապես գնահատում եմ, քանի որ կան հարցեր, ուր բոլորս պետք է միասնական լինենք»:
Թեւան Պողոսյանը հիշեցրեց իր ֆեյսբուքյան էջում տեղադրած գինու տակառի լուսանկարը, որը մակագրել էր այսպես՝ ապրիլի 4-ից հետո լուսավոր մահապարտների պայմանագրի արդյունքները նշելու համար:
Հիշեցնենք, որ երեք ուժերը 2017 թվականի խորհրդարանական եւ Երեւանի ավագանու ընտրություններին մասնակցելու են ընտրական դաշինքով: