«Զինապարտության մասին» եւ «Զինվորական ծառայություն անցնելու մասին» ՀՀ օրենքները, ինչպես նաեւ զինծառայողների ռազմաբժշկական փորձաքննության կարգն ու հիվանդությունների ցանկերը 2017 թվականին փոփոխության կենթարկվեն:
Այս մասին տեղեկացանք ՀՀ ՊՆ-ից Armtimes.com-ի գրավոր հարցմանն ուղարկած պատասխանից:
27.11.2016-ին հեռարձակված «Ռ-էվուլյացիա» հաղորդման շրջանակներում պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը հայտարարել էր. «Շատ քիչ հիվանդություններ կան, որոնցով քաղաքացին բացարձակ պիտանի չէ զինված ուժերին, իսկ բանակը պետք է ավելի շատ ջանք դնի եւ գտնի այն պայմանները, որտեղ սահմանափակ կարողություններով քաղաքացին կարող է իր օգտակար ծառայությունը բերել»:
Մեր գրավոր հարցման մեջ խնդրել էինք մանրամասնել, թե ինչ են ենթադրում նախարարի խոսքերը, լինելո՞ւ է արդյոք փոփոխություն վերոնշյալ օրենքներում, ինչի հետ կապված դրական պատասխան ենք ստացել:
Ինչ վերաբերում է մեր այն հարցերին, թե արդյոք փոփոխություններ լինելո՞ւ են զինապարտի առողջական վիճակն ուսումնասիրող բժշկական հանձնաժողովի ձեւավորման, պարտադիր զինվորական ծառայությանը պիտանելի աստիճանի դրույթներում, ծառայության զորակոչից ազատվելու համար սահմանված առողջական խնդիրների ցանկում, ՊՆ պատասխանում ասված է, որ այդ մասին դեռեւս չեն կարող տեղեկություն տրամադրել.
«Ինչ վերաբերում է փոփոխությունների բովանդակությանը, ապա դրանց առնչությամբ տեղեկատվություն հնարավոր է տրամադրել գործընթացների շրջանակում աշխատանքների ավարտից հետո»,- ասված է հարցման պատասխանում: