Չենք բացառում այլ ուժերի հետ նոր բանակցությունների սկսումը կամ վերսկսումը. ՔՊ խոսնակ
Դեկտեմբերի 12-ին ընդդիմադիր 3 ուժերի միջեւ ստորագրվեց 2017 թվականի ընտրություններին ընդառաջ նախընտրական առաջին դաշինքի ստեղծման վերաբերյալ հուշագիրը: Հուշագրի ներքո ստորագրեցին «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահ Սասուն Միքայելյանը եւ «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը: Թե ինչ բանակցություններ են ընթանում դաշինքին միանալու շուրջ այլ ուժերի հետ, Armtimes.com-ը զրուցել է ՔՊ մամուլի խոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանի հետ:
-Պարոն Ռուբինյան, դաշինքին միանալու շուրջ այլ ուժերի հետ այս պահին բանակցություններ կա՞ն:
-Այս պահին որեւէ կոնկրետ բանակցություն այլ ուժերի հետ չկա:
-Որեւէ այլ ուժի կողմից առաջարկություն չե՞ք ստացել դաշինքին միանալու:
-Այս պահի դրությամբ` ոչ: Ոչ մի լուրջ առաջարկ կամ բանակցություն չի եղել, բայց չի բացառվում, որ հետագայում բանակցություններ լինեն, եւ այլ ուժեր եւս միանան:
-Մեզ հետ զրույցում ՔՊ վարչության անդամ Լենա Նազարյանը չէր բացառել «Ժառանգության» հետ բանակցությունները, հնարավո՞ր է՝ առաջիկայում բանակցություններ լինեն «Ժառանգության» հետ:
-Այս պահին բանակցություն ոչ մի այլ ուժի հետ չկա, բայց չենք բացառում այլ ուժերի հետ նոր բանակցությունների սկսումը  կամ վերսկսումը, այդ թվում «Ժառանգության» հետ, բայց այս պահին բանակցություններ չկան:
-Կա՞ն ուժեր որոնց հետո որեւէ դեպքում չեք համագործակցի:
-Այո, կան, 3 ուժերն ի սկզբանե հայտարարել են, եւ հուշագրում էլ նշված է. բնական է, որ եթե այլ ուժեր միանան, այդ ուժերը պետք է գաղափարապես, մարտավարությամբ ու ռազմավարությամբ համատեղելի լինեն դաշինքի ուժերի հետ:
-Կասե՞ք ուժերի անուններ, որոնց հետո դաշինքը որեւէ կերպ չի պատկերացնում համագործակցությունը:
-Անուններն ինձ թվում է՝ ակնհայտ են, նման հարց չի էլ քննարկվել ուժերի մեջ, առանց քննարկելու էլ պարզ է, որ օրինակ ԲՀԿ-ի կամ ՀՅԴ-ի հետ 3 ուժերից ոչ մեկը ճանապարհ չունի անցնելու: Ընդ որում, այս պատճառները վերաբերում են ոչ միայն այս ուժերի անցած ճանապարհին, որը նույնպես կարեւոր է, այլ նաեւ գաղափարախոսությունը, որը համադրելի չէ դաշինքի ուժերի գաղափարների հետ:
-Դաշինքի ներսում համաձայնեցվա՞ծ է, թե ցուցակն ովքեր են գլխավորելու:
-Ոչ, դեռ քննարկման փուլում է:
- Հնարավո՞ր է ցուցակը գլխավորեն մարդիկ, որոնք չեն ստորագրել հուշագրի ներքո:
-Սկզբունքորեն 3 ուժերի անդամներից յուրաքանչյուրը կարող է գլխավորել ցուցակը: