Տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով փլուզվել են տան ամառային խոհանոցի պատերը:
Ապրիլի 23-ին շտապօգնության ավտոմեքենայի մասնակցությամբ վրաերթ է տեղի ունեցել Երևանում։
Ըստ նախարարի՝ խնդիր կա նաև ճանապարհների մասով, որը երբեմն դժվարացնում է ծառայության արագ հասանելիությունը։
Պարանոցը կտրած կնոջը ծայրահեղ ծանր վիճակում տեղափոխել են հիվանդանոց․ ենթադրյալ կասկածյալը նրա որդին է:
«Opel Zafira» մակնիշի ավտոմեքենան (վարորդ՝ Վ․ Ու․, ծնված 1981 թ․) դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի գոտուց և մոտ 600 մետր գլորվել հարակից ձորը։
«Mercedes-Benz» մակնիշի քարով բարձված բեռնատար ավտոմեքենան (վարորդ՝ Ջ․ Ա․ Ս․, ծնված 1984 թ․) դուրս է եկել ավտոճանապարհի երթևեկելի հատվածից և կողաշրջվել:
Ոստիկանությունն ու քննչական բաժինը պարզում են մահացածի ինքնությունը։
Վանաձոր-Գյումրի ավտոճանապարհի 3-րդ կմ-ին բախվել են «Infiniti» (վարորդ՝ Մ․ Դ․, ծնված 1997 թ․) և «VAZ-2105» (վարորդ՝ Վ․ Դ․, ծնված 1958 թ․) մակնիշների ավտոմեքենաները։
Փրկարարները փոսից (մոտ 6 մ) դուրս են բերել Ա․ Մ․-ին (ծնված 1976 թ.) և մոտեցրել շտապօգնության ավտոմեքենային։
Ահազանգ է ստացվել, որ Գյումրի քաղաքի Ռիժկովի փողոցում այրվում է տան տանիք:
Շտապօգնության աշխատակիցները տեղում ցուցաբերել են համապատասխան բուժօգնություն
Այնուհետև խանութի աշխատակցուհին և ամուսինը տղամարդուն տեղափոխել են իրենց տուն, որտեղ կարճ ժամանակ անց նկատել են, որ չի շնչում, և զանգահարել են շտապօգնություն:
Փրկարարները երեխային և բժիշկներին մոտեցրել են շտապօգնության ավտոմեքենային։ Երեխան հոսպիտալացվել է Ծաղկահովիտի ԲԿ։
Քննիչը նշանակել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն։
Նշվում է, որ նրանք տեղափոխվել են ԲԿ-ի անհետաձգելի բուժօգնության բաժանմունք։
Քաղաքացի Մ. Ղ.-ին (ծնված 1952 թ.) շտապօգնության աշխատակիցները ցուցաբերել են համապատասխան բուժօգնություն։
Համապատասխան որոշման նախագիծը ներառվել է կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգում։
Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն՝ երեխայի մահվան իրական պատճառը պարզելու համար։
Գ. Գ-ն մարմնական վնասվածք հասցնելու հիմնավոր կասկածանքով ձերբակալվել և տեղափոխվել է ոստիկանության Մարաշի բաժանմունք։
ՀՀ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը լիահույս է, որ վերոնշյալ օրենքի նախագիծը կընդունվի:
«Արևիկ» բուժմիավորումում «ընդերային լեյշմանիոզ» ախտորոշմամբ 4 ամսական երեխան օրեր շարունակ գտնվում է ծանր վիճակում։
Ոստիկանությունն ու քննչական վարչությունը պարզում են վարորդների և վիրավորների ինքնությունը։
Վարորդը ենթարկվել է սթափության փորձաքննության։
Ըստ ծնողների՝ երեխան այրվածքը ստացել է տանը՝ էլեկտրական սալօջախի վրա պատահաբար ընկնելու հետեւանքով:
Ա․Հ․-ն հայտնել է, որ իր մոտ հայտնաբերվածը հանդիանում է «մարիխուաննա» տեսակի թմրամիջոց և այն իր օգտագործման համար է։
Երեւանում այսօր՝ դեկտեմբերի 5-ին, ավտովթար է տեղի ունեցել:
Ճապոնիայի և Հայաստանի միջև առողջապահական ոլորտի տարիների սերտ գործակցության արդյունքում Երևանի շտապօգնության պարկը կհամալրվի 39 մեքենայով:
Կալանավայրում վատացել է ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախկին նախագահ Վահագն Վերմիշյանի ինքնազգացողությունը։
Կարծում եմ՝ գողություն անողները իմացել են, որ տանը մշտական բնակվող չկա ու օգտվել են առիթից:
Պատվաստումն իրականացվում է Երևանի համայնքային բոլոր պոլիկլինիկաներում՝ ֆրանսիական արտադրության դեղամիջոցով:
Ըստ նախարարության՝ արձանագրված փաստերը ներկայացվել են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը և փոխանցվել միջազգային բոլոր խողովակներով։
Մեր կլիմայական պայմանների համար նման շոգը դարձել է բնականոն կլիմայական ընթաքցք, հատկապես 2010 թվականից հետո:
Դեպքի վայր են ժամանել նաև Երևանի 1-03 շտապօգնության բժիշկների հերթապահ խումբը, սակայն պարզվել է՝ բժշիկների օգնության կարիքը չի զգացվում։
Դեպքի վայր է մեկնել ԱԻՆ ՓԾ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատից մեկ մարտական հաշվարկ:
Մտածում էին՝ ծառայության աշխատակիցները չեն պատասխանում իրենց զանգերին: Համակարգը ներդրվել է հենց դրա համար, որ մեր քաղաքացիների զանգերն անպատասխան չմնան։
Ժամանել է շտապօգնության բրիգադ և նրան տեղափոխել Եղեգնաձորի ԲԿ։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ դեպքի վայրում հավաքվածներն ասել են, որ վիրավորներին հիվանդանոց են տեղափոխվել շտապօգության բժիշկն ու բուժքույրը, որոնք կանչով մեկնելիս են եղել։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ այսօր Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանում՝ Գումի շուկայի մոտակայքում, քաղաքացիները ծեծի են ենթարկել շտապ օգնության կանչով ժամանած ծառայության բժշկին և վարորդին: