Արթիկի քաղաքապետը շռայլ ծախսեր է անում, իսկ քաղաքի բնակիչներն ահ ու վախի մեջ են ապրում
Շիրակի մարզի Արթիկ քաղաքի գլխավոր սելավատարի ամրացման եւ մաքրման աշխատանքների համար անհրաժեշտ է 270 միլիոն ՀՀ դրամ: Այս մասին armtimes.com-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Արթիկի քաղաքապետ Մխիթար Վարագյանը:
Հանրապետական քաղաքապետի խոսքով՝ աշխատանքների իրականացման նախագծանախահաշվային ծրագիր է ներկայացվել բնապահպանության նախարարություն: Սելավատարի ամրացման եւ մաքրման ծրագիրը հավանության է արժանացել, բայց նախարարությունից քաղաքապետին ասել են՝պետական բյուջեում, Արթիկի սելավատարի համար գումար չկա: «Դե, նախարարությունը գրանտ կշահի, կտա, մենք էլ փող չունենք»,- ասում է ՀՀԿ-ական Վարագյանը:
Հիշեցնենք, որ 2016 թվականի ամռանը սելավատարը վարարել էր՝ ջուրն իր հետ քշել, տարել էր 21 արթիկցու ամբողջ ունեցվածքը: Այս տարի Արթիկի սարերում, նախորդի համեմատ ձյան շերտն ավելի հաստ է, ինչը վկայում է, որ ձնհալի շրջանում ջուրն առատ է լինելու:
Արթիկի այս խնդրին զուգահեռ՝ քաղաքապետը շռայլ ծախսեր է իրեն թույլ տալիս: Գնումների պետական համակարգի պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ Արթիկի քաղաքապետը 2 մլն դրամով տոնածառ եւ լույսեր է ձեռք բերել: «Խոմ ամեն տարի տոնածառ չենք առնի: Էդ 1 միլիոնով ջրատարի խնդիրը չենք կարող լուծել, հանգիստ էղեք»,- պատասխանեց քաղաքապետը՝ armtimes.com-ի հարցին, թե նպատակահարմար չէ՞ր լինի այդ գումարներն ուղղել ջրատարի վերանորոգմանը:
Նշենք, որ Արթիկի 2017 թվականի բյուջեն ընդամենը 430 մլն դրամ է:
Արթիկի Տուֆագործների փողոցի բնակիչներն ահ ու վախի մեջ են ապրում: Armtimes.com-ի հետ զրույցում հեղեղից տուժած արթիկցիներն ասում են, որ իրենց հիշում են միայն նախընտրական շրջանում: Տուժածներին այցելել են մեկ անգամ՝ 2016 թվականի Արթիկի ՏԻՄ ընտրություններից առաջ եւ խորհրդավոր հյուրեր նշյալ թաղամասի բնակիչներն ունեցել են այս շաբաթվա երկուշաբթի օրը: «Էկան, հարցրեցին` ինչ կա-չկա, սելավատարին նայեցին, վերջում էլ ըսեցին՝ ու՞մ պտի ընտրես»,- armtimes.com-ին ասաց Արթիկի բնակիչ Լյովա Մովրոյանն, ով ամենից շատ վնասն է կրել:
Ի դեպ, Արթիկում ՀՀԿ-ն իր ռեյտինգային ցուցակում երկու թեկնածու ունի: Միմյանց դեմ պայքարելու են նախկին ԲՀԿ-ական, ԱԺ պատգամավոր Մուշեղ Պետոյանը եւ Արթիկի նախկին քաղաքապետ, գործող քաղաքապետի եղբայր, ՀՀԿ-ական Խաչատուր Վարագյանը: Նրանց համար կռվախնձոր էր նաեւ Արթիկի քաղաքապետի պաշտոնը: