Տղան տեղափոխվել է Երևանի «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիր։
Կառավարությունը մեկ հեկտարի հաշվով հավաստագրված սերմեր ցանողներին փոխհատուցում է 120 հազար, 70 հազար դրամի չափով էլ ոչ հավաստագրված սերմերով մշակելու պարագայում։
Ժամը 03։20-ի սահմաններում շտապօգնության բրիգադի կողմից արձանագրվել է դատապարտյալ Գ. Ս.-ի կենսաբանական մահը:
Քրեական վարույթը հարուցվել է 155-րդ հոդվածի առաջին մասով (Սպանություն)։
Սարգիս Ա.-ն աշխատում էր ՀՀ Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկում:
Այրվել է կուտակած բամբակ՝ մոտ 300 կգ։
Փաստի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Համայնքի ղեկավար Անան Ոսկանյանի հանձնարարությամբ ստեղծվել է օպերատիվ արձագանքման խումբ: Համապատասխան տեխնիկայի կիրառմամբ հալեցվել են սառած խողովակները։
Սա նշանակում է, որ անձը հիվանդ չէ և գիտակցել է կատարածը:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Պեմզաշենում սպանված ընտանիքի 12-ամյա աղջնակի նկատմամբ մինչ նրան սպանելը սեռական բնույթի գործողություններ են կատարվել:
Նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Վթարներից, պատահարներից և խցանումներից խուսափելու համար վարորդներին խորհուրդ է տրվում երթևեկել ձմեռային անվադողերով:
5 կնոջը տեղափոխել են ոստիկանության Արթիկի բաժին։
Իրականացվում են վթարավերականգնողական աշխատանքներ։
Վթարավտանգ հատվածի բարելավման աշխատանքները կատարել է «Արհովշին» ընկերությունը։
Ըստ ՔԿ հաղորդագրության՝ իրականացված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, որը Շիրակի մարզի 32-ամյա բնակիչ է:
Ըստ հաղորդագրության՝ կատարվածի բացահայտման առումով արժեքավոր տեղեկություն հայտնող անձի գաղտնիությունը երաշխավորվում է, ինչպես նաև կտրվի դրամական պարգև։
Կոմիտեն կադրեր է հրապարակել դեպքի վայրից՝ տան ննջասենյակից, որտեղ հայտնաբերվել էին 3 դիերը:
Նույն օրը Քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչության Արթիկի և Անիի քննչական բաժնում Քրեական օրենսգրքի 3 հոդվածով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Արթիկի համայնքապետ Անանիկ Ոսկանյանի խոսքով էլ՝ գյուղում խուճապ չկա, սակայն բոլորն անակնկալի են եկել տեղի ունեցածից։
Ծրագրերի ընդհանուր արժեքը 922․3 մլն դրամ է, գումարի 45%-ը կհամաֆինանսավորի Կառավարությունը։
Կառուցվող-նորոգվող փողոցների տուֆ քարով սալարկմամբ ընդհանուր երկարությունը կկազմի 4.1 կմ։
Զննությամբ պոլիէթիլենային շշում հայտնաբերվել են 5 բջջային հեռախոս, լիցքավորման սարքեր և ականջակալ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Լիոնում Հայաստանի Հանրապետության հյուպատոս Լևոն Դավթյանը։
Արմեն Փամբուխչյանն այցելել է նաև Գյումրու, Արթիկի, Ամասիայի, Անիի և Ախուրյանի հրշեջ-փրկարարական ջոկատներ:
Շրջանավարտներից երկուսը կստանան միջնակարգ կրթության ատեստատ, իսկ երեքը՝ 9-ամյա կրթության վկայական:
Ե՛վ աշխատանքի կազմակերպումն են իրենք իրականացրել, և՛ հսկողությունը:
Վարորդը ենթարկվել է սթափության փորձաքննության, նա եղել է սթափ:
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 49 մլն 230 հազար դրամ է:
Զննության է ենթարկվել քաղաքացուհի Է. Մ-ին հիմնարկ տեղափոխած ավտոմեքենան:
Փրկարարներն իջեցրել են դին և մոտեցրել շտապօգնության ավտոմեքենային:
Քասախ գյուղում հայտնաբերվել են ոստիկանության Կումայրիի բաժնի կողմից փետրվարի 5-ից հետախուզվող, Արթիկ քաղաքի բնակիչներ, 28 և 23 տարեկան տղամարդիկ:
Տղամարդը մատնացույց է արել վիճաբանության և հանցագործության գործիք հանդիսացող դանակի գտնվելու վայրը:
«Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկի պահակետերից մեկի ծառայողն ահազանգել է, որ տեղի է ունեցել ներնետում:
Առաջիկայում «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկը ևս կունենա արդի տեսահսկման համակարգ։
Արթիկում այցելել ենք զրոյից կառուցվող դպրոցի շինհրապարակ։
Ճանապարհաշինարարներն ավտոճանապարհներին իրականացնում են մաքրման և աղ-ավազով մշակման աշխատանքներ:
15-ամյա մյուս անչափահասին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են հնարավոր համագործակցության ուղիներին ու գործընկեության օրակարգ մշակելու անհրաժեշտությանը։
Գյումրու երկրորդային 8 փողոցների և Վարդանանց հրապարակի հիմնանորոգման ծրագրի ընդհանուր արժեքը 740 մլն 325 հազար դրամ է, որից պետության համամասնությունը կազմում է 296 մլն 130 հազար դրամ։
Նիստի ժամանակ ներկայացվել են ծրագրի շրջանակներում իրականացված աշխատանքների արդյունքները:
Ծառայողն ահազանգել է, որ կալանավորված անձ, 2000 թվականին ծնված Ռ. Ք.-ն անշարժ պառկած է իր անկողնում և չի արձագանքում իր հարցերին:
Այս մասին հայտնում են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության էջում՝ նշելով, որ համայնքի ղեկավարի միասնական թեկնածու կառաջադրվի Անանիկ Ոսկանյանը:
Շիրակի մարզի 4 համայնքում՝ Ախուրյանում, Արթիկում, Ամասիայում և Աշոցքում նույնպես այսօր համամասնական ընտրակարգով ՏԻՄ ընտրություններ են անցկացվում:
Սույն թվականի դեկտեմբերի 5-ին ՏԻՄ ընտրություններ են նաև Շիրակի մարզի Արթիկ խոշորացված համայնքում:
Դեպքի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ՝ Արթիկ համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար է նշանակվել:
Պետություն-համայնք համագործակցության արդյունքում 560 մ երկարությամբ և 5 մ լայնությամբ Ղուկասյան փողոցը հիմնանորոգվել է տուֆ քարով սալիկապատմամբ:
Նշենք, որ Արսեն Աբրահամյանը Արթիկի նախկին քաղաքապետն է, ՀՀ Շիրակի մարզպետարանի գլխավոր քարտուղարը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով:
Արթիկում ձմռանը մաքրվում է 41,7 կմ ճանապարհահատված՝ շուրջ 80 փողոց ու նրբանցք։
Մինչ այժմ նշված համայնքներն օգտվում էին Մանթաշի ջրամբարից։
Ձեռնարկվում են ակտիվ քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ նշված կազմակերպություններում կոռուպցիոն մեխանիզմն ամբողջությամբ բացահայտելու ուղղությամբ:
Կոյուղու 30 մետրանոց խցանված հատվածը փոխարինվել է երկշերտ ծալքավոր խողովակաշարով:
Նիկոլ Փաշինյանն Արթիկում հանդիպեց քաղաքացիների հետ:
Էսօր ասպարեզում են մեծադղիրդ ազգանուններով մարդիկ՝ սկսած մեզանից, վերջացրած մյուսներից, եւ նրանք բոլորը գալու են ձեր դուռը...
Նշանակվել է դատաքիմիական փորձաքննություն։
Այս աշխատանքների նպատակն է նպաստել հարակից ագրոլանդշաֆտների բերքարվությանը և բերքի որակի բարձրացմանը: Այս մասին տեղեկացնում է Շրջակա միջավայրի նախարարությունը:
Տեղեկություններ էին ստացել, որ Արթիկի Ղարիբջանյան փողոցի 50-ամյա մի բնակիչ ապօրինի թմրամիջոց է պատրաստում, պահում և օգտագործում:
Այս առավոտ էլ սովորականի նման Միշան գնացել է գերեզմանատուն իր աշխատանքին, բայց թե հետո ինչ է տեղի ունեցել և ինչպես է մահացել, հայտնի չէ:
Ծրագրի իրականացման ընթացքում ս տեղծվել է 10 ժամանակավոր աշխատատեղ:
Հետագա միջոցառումներով հայտնաբերվել է նաև դանակ, որը, նախնական տվյալներով՝ հանցագործության գործիքն է։
Առավելագույն թվով մարդիկ են թեստավորվել, ոչ միայն նրանք, ում հետ շփվել է հիվանդը, այլև շփվածների հետ շփվածներն են նույնիսկ թեստավորվել:
կազմակերպվում են տվյալ անձի ընտանիքի մյուս անդամների մեկուսացումը:
Մեքենայի 31-ամյա ուղևորը հայտնել է, որ զանգվածը կանեփի չորացված բույս է, որն ինքը քաղել է Արթիկ քաղաքի հարակից դաշտերից՝ վայրաճ կանեփի բույսերից և պատրաստել իր օգտագործման համար:
Վերցրած 11 հազար ԱՄՆ դոլարից վճարել է միայն 3 հազար 645 դոլարը, կնոջ եւ իր հիվանդությունների պատճառով չի կարողացել վճարել:
Հայտնաբերվածներն ուղարկվել են դատաքիմիական փորձաքննության: Փաստի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր:
300-ից ավելի աշխատանք է ենթակա վաճառքի, սակայն ոչ ցուցադրելու տեղ ունեն, ոչ էլ հարմար վայր կա, որ դրանք ներկայացվեն գնորդներին:
Վարդենյաց լեռնանցքը դժվարանցանելի է մարդատար մեքենաների համար, իսկ ծանրաքաշ և կցորդիչով տրանսպորտային միջոցների համար փակ է։
Ճանապարհաշինարարներն ավտոճանապարհներին կատարում են մաքրման եւ աղով, ավազով մշակման աշխատանքներ:
անտեսվել ացագանու անդամների կողմից ու այսօրվա ավագանու նիստին դրվել է քվեարկության, անցել միաձայն: Այսպիսով, Մանվել Գրիգորյանը 12 տարի առաջ՝ 2016 թվականին ստացած «Արթիկի պատվավոր քաղաքացի» կոչումը այ
Լուսանկարը հրապարակվել է ֆեյսբուքում:
Դեպքի վայր են ժամանել նաեւ ոստիկանության Արթիկի բաժնի օպերատիվ խումբը: Այրվել է շարժիչի հատվածը եւ թափքը՝ մասամբ, ինչպես նաեւ ջերմահարվել է սրահը:
Վերջինիս մոտից հայտնաբերել եւ առգրավել են բաժանորդային քարտով մեկ բջջային հեռախոս, 65 հատ դեղին դեղապատիճ եւ 0,5 լիտր տարողությամբ ոգելից խմիչքին բնորոշ սուր հոտով պոլիէթիլենային 2 տոպրակ։
Դժվարանցանելի է Սոթք-Քարվաճառ ավտոճանապարհը: Վարդենյաց լեռնանցքում տեղ-տեղ առկա է մերկասառույց:
Սյունիքի և Կոտայքի մարզերի ավտոճանապարհներին առկա է մերկասառույց:
Սրանով մենք փորձում ենք վերականգնել սոցիալական հավասարությունը և այդ երեխայի կրթական իրավունքը
Հարցաքննության են հրավիրվել մանկապարտեզի նախկին տնօրենը, ամբողջ աշխատակազմը, Արթիկի քաղաքապետ Մխիթար Վարագյանի տեղակալ Արտակ Հարությունյանը, ինչպես նաեւ բաժնի պետեր:
Երբ Մանուկյանից հետաքրքրվեցինք, թե՞ մինչ ծննդաբերությունը, կինը անհրաժեշտ բոլոր հետազոտությունները չի՞ անցել, արդյո՞ք հնարավոր չի եղել մինչեւ այդ ախտորոշել պտղի առողջական խնդիրները:
Այս փլուզումից 5 օր անց կրկին քարաթափում է տեղի ունեցել: Այժմ շենքում բնակվում է ընդամենը երկու ընտանիք: Տարհանված մյուս բնակիչները մեկ շաբաթ է ինչ ապրում են հարեւան-բարեկամների տանը:
Տունս բլել է, գիշերվա կեսին եկել դուս են հանել, բայց չեն ասում ուր գնանք, մնացել ենք դուրսը կանգնած: Երկրաշարժից առաջ կառուցված անորակ շենք է, պատի մեջ ցեմենտ չկա:
Armtimes.com-ը Վարագյանից հետաքրքրվեց, թե այժմ որտեղ են գտնվում տարհանված բնակիչներն, արդյո՞ք համայնքն ապահով է նրանց կացարանով:
Մերը ջերմ մարդկային, նորմալ հարաբերություն է, բայց ոչ՝ քաղաքական: Քաղաքական դաշտում հակառակ բեւեռներում ենք:
Գագիկ Ծառուկյանը խոստացել է Պետոյանին գտնել՝ թեկուզ գետնի տակից, եւ ետ ստանալ իր գումարները:
Պարանի միջոցով փորձել է կախվել էկեկտրասյունից, սակայն եկեղեցու մոմավաճառը եւ այցելուները թույլ չեն տվել:
Արթիկի քաղաքապետ Մխիթար Վարագյանը armtimes.com-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ մանկապարտեզի տնօրենին աշխատանքից ազատել է, քանի որ կատարված աուդիտի արդյունքում հայտնաբերվել են չարաշահումներ:
«Էկան, հարցրեցին` ինչ կա-չկա, սելավատարին նայեցին, վերջում էլ ըսեցին՝ու՞մ պտի ընտրես»: Արթիկի Տուֆագործների փողոցի բնակիչներն ահ ու վախի մեջ են ապրում: