Լավ կլիներ՝ այդ ժամանակ ոչնչացած լինեի, 3 անգամ տարածվել էր մահվանս լուրը. զինհաշմանդամը ՊՆ-ից ուշադրություն է պահանջում
Արցախյան պատերազմի մասնակից, երկրորդ խմբի զինհաշմանդամություն ունեցող Գառնիկ Կակոյանը երկար տարիներ է՝ հերթագրված է Պաշտպանության նախարարության կարիքավոր ընտանիքների ցուցակում, սակայն տուն այդպես էլ չի ստացել: Այսօր գտնվում է շատ ծանր իրավիճակում եւ ոչ մի տեղից աջակցություն չունի:
Դեռեւս 2013 թվականին, երբ ՊՆ նախկին նախարար Սերյան Օհանյանի մոտ ընդունելության է եղել, վերջինս Կակոյանին խոստացել է հարցին շուտափույթ լուծում տալ, բայց ինչպես ինքն է ասում՝ խոսքն այդպես էլ գործ չի դարձել: Նոր իշխանությունների օրոք էլ զինհաշմանդամը բազմաթիվ նամակներով դիմել է թե՛ ՀՀ վարչապետին, թե՛ Պաշտպանության նախարարությանը: ՀԺ-ի հետ զրույցում Կակոյանը բողոքեց, որ ՊՆ-ն ժամանակին աջակցել է բազմաթիվ անարժանների, իսկ ինքն այդպես էլ անտեսված է մնացել:
«Փառք ու պատիվ այն տղերքին, որոնք իրական զոհեր են, իսկ ովքեր ինքնակոչ են, մարդ չեն»,- ասում է Կակոյանն ու հիշում մարտի դաշտում ընկած զինակից ընկերներին: Ավագ լեյտենանտ Կակոյանը պարգեւատրվել է «Մարտական գործողության մասնակցի» կրծքանշանով,  Մարտական ծառայության, «Ծովակալ Իսակովի», «Վազգեն Սարգսյան», «Անդրանիկ Օզանյան», «Մայրական երախտագիտություն» մեդալներով:
Գառնիկ Կակոյանը 1994 թվականին երեք անգամ ծանր վիրավորում է ստացել, երեք անգամն էլ տարածվել են նրա մահվան մասին կեղծ լուրեր: «Հայկական ժամանակ»-ի խմբագրություն դիմած քաղաքացին այսօր այնքան հուսալքված է, որ ասում է. «Լավ կլիներ՝ ես այդ ժամանակ ոչնչացած լինեի ու այս օրին չհասնեի»:
«Թալիշի տարածքները ազատագրողը ես եմ եղել՝ Շահեն մականունով: Ամբողջ Արթիկի տարածաշրջանից միակ հրամանատարը ես եմ եղել: 1994-ին ինձ ուկրաինացի սնայպերիստ աղջիկ էր խփել: Ականջս ծակվել էր, գլուխս՝ քերծվել: Արնաքամ էի լինում, փոխարինող չունեի: Հետո ինձ պատմեցին, որ երբ տարել են ներքեւ, Ջերմուկի Համոն (Մուշեղ Բաբայան) ասել է՝ Շահենը խփվել է: Նրանք իմացել են, որ ազերիներն ինձ համար են գլխագին են նշանակել, դրա համար են իմ մահվան լուրերը տարածել: Հետո, երբ մեքենա են ուղարկել՝ «դիակս» տանելու, լուրը հասել է կնոջս, ինֆարկտ է տարել»,- պատմում է Կակոյանն ու իրեն մեղավոր համարում վերջերս մահացած կնոջ հիվանդությունների համար:
Գառնիկ Կակոյանը բացի առողջական լուրջ խնդիրներից ու մշտական դեղորայքային պահանջներից, այսօր բարդ իրավիճակում է հայտնվել 2016 թվականին բանկից վերցրած գումարի պատճառով: Նա վարկ է վերցրել, որպեսզի վերանորոգի Արթիկ քաղաքում իր կիսակառույցը: Վերցրած 11 հազար ԱՄՆ դոլարից վճարել է միայն 3 հազար 645 դոլարը, կնոջ եւ իր հիվանդությունների պատճառով չի կարողացել վճարել ամբողջը: Գործը հասել է դատարան: «Ստիպված վերցրի այդ վարկը, որպեսզի կիսակառույցը փոքր-ինչ բարելավեմ: Գազ, լույս քաշեցինք, դուռ պատուհան փոխեցինք, այնքան վերանորոգեցի, որ գոնե բնակելի դառնա, գումարը վերջացավ»,- ասաց նա:
Կակոյանի՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված նամակի պատասխանում հայտնել են, որ այն վերահասցեագրվել է Պաշտպանության նախարարությանը: Համաձայն ՊՆ ուսումնասիրությունների՝ պարզվել է, որ Կակոյանն ընդգրկված է Շիրակի մարզպետարանի 2007 թվականի ՀՀ ՊՆ ուղարկված բնակարանի կարիքավորների ցուցակում:
ՀՀ կառավարության 2018 թվականի դեկտեմբերի 06-ի N 1419-Ն որոշմամբ հաստատված կարգի 6-րդ կետի համաձայն՝ առաջնահերթ կերպով իրականացնում է սեփականության իրավունքով բնակելի մակերես չունեցող շահառուների բնակարանների ապահովությունը հետեւյալ առաջնահերթությամբ՝