Արթիկի ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցում է 6 քաղաքական ուժ. ովքեր են գլխավորում համամասնական ցուցակները
Սույն թվականի դեկտեմբերի 5-ին ՏԻՄ ընտրություններ են նաև Շիրակի մարզի Արթիկ խոշորացված համայնքում: Այստեղ ընտրապայքարի մեջ է 6 քաղաքական ուժ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր», «Ապրելու երկիր», «Ազատական», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցությունները, «Հանուն հանրապետության ժողովրդավարության պաշտպանների դաշինքը» և «Միասնական Արթիկ» դաշինքը։
Արթիկում «Հանրապետություն» կուսակցության գրանցումը մերժվել է, քանի որ ընտրացուցակում ընդգրկված թեկնածուների առնվազն 50 տոկոսը չի եղել Արթիկից և միավորվող համայնքներից:
Այն ուժերը, որոնք գրանցված են, վաղուց քարոզարշավի մեջ են և աստիճանաբար ամբողջացնում են իրենց ակնկալիքները:
Հաղթելու մեծ հույս ունի «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը: Դրանում վստահ է ՔՊ ընտրացուցակը գլխավորող, Պեմզաշենի համայնքապետ Անանիկ Ոսկանյանը:
«Հայկական ժամանակի» հետ զրույցում Ոսկանյանն ասաց՝ միանշանակ հաղթելու են: Համոզմունքն էլ հիմնավորեց իրենց վերլուծություններով, մարդկանց վերաբերմունքով և ՔՊ-ն ներկայացնող թիմով, որի կազմում տարբեր համայնքների ղեկավարներ կան:
Անկուսակցական Ոսկանյանը նշեց, որ ոչ թե իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն է իրենց առաջադրել, այլ իրենք են թիմով դիմել, որպեսզի առաջադրվեն ու մասնակցեն ընտրություններին:
«Մենք ենք մարդկանց ասել, որ ցանկություն ունենք մասնակցելու, իշխանություններն էլ եկել են եզրակացության, որ ավելի ճիշտ է՝ համայնքների ղեկավարների հետ մասնակցեն ընտրություններին: Ի տարբերություն մյուս թիմերի՝ մենք մարդկանց ներկայանում ենք մեր կատարած աշխատանքով, մնացածը թողնում ենք ժողովրդի դատին»,- նկատեց Ոսկանյանը:
Նրա խոսքով՝ ընտրություններից հետո կքննարկի նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ դառնալու հարցը:
Անկուսակցական է նաև «Միասնական Արթիկ» դաշինքի ցուցակը գլխավորող ՀՀԿ նախկին անդամ, Արթիկը մինչ վերջերս ղեկավարած Մխիթար Վարագյանը:
«Միասնական Արթիկ»-ը ձևավորվել է «Քաղաքացու որոշում» և «Արդարություն» կուսակցություններից:
Վարագյանն ասում է՝ որոշողը ժողովուրդն է: «Ես միշտ ասել եմ՝ եթե ժողովուրդը որոշի, որ մենք պետք է հաղթենք, ուրեմն կհաղթենք: Որ թեկնածուին կնախընտրի, բնականաբար, էդ թեկնածուն էլ կանցնի»,- նշեց նա:
2012-2016 թվականներին Արթիկը ղեկավարած Արսեն Աբրահամյանը ևս ցանկություն ունի կրկին դառնալ Արթիկ խոշորացված համայնքի ղեկավար: Նա ընտրապայքարին միացել է «Հանուն Հանրապետության ժողովրդավարության պաշտպանի դաշինք» կուսակցությունով: Ասում է՝ քարոզարշավի արդյունքը թույլ է տալիս հստակ եզրահանգման գալ: «Ընտրողների համակրանքը զգում եմ, ընդունելությունը շատ ջերմ է, հույս ունեմ նույնիսկ հավաքել 50+1 ձայն: Բավական հարուստ կառավարման փորձ ունեմ, նաև՝ համայնքային, ՏԻՄ ոլորտի փորձագետ եմ, կրթության կառավարիչ, Մոսկվայի կառավարման ակադեմիան եմ ավարտել: Կարծում եմ՝ ինձ ամենալավը կհաջողվի ղեկավարել խոշորացված համայնքը»,- շեշտեց թեկնածուն:
Արթիկում ՀՅԴ համամասնական ցուցակը գլխավորում է Արթիկի վիճակագրական վարչության նախկին պետ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Հակոբ Մաթիլյանը: Քաղաքական բոլոր ուժերի ներկայացուցիչներին լավ է ճանաչում: Ասում է՝ ինքն է հաղթելու, բայց հեշտ չի լինելու պայքարը: Սակայն, ըստ Մաթիլյանի, միմյանց դեմ չեն պայքարում:
«Ապրելու երկիր» կուսակցությունն Արթիկում ներկայացել է 27 հոգանոց ցուցակով, որը գլխավորում է «Վոլյում գրուպ» ՍՊԸ տնօրեն Արթուր Աստոյանը: «Ազատական» կուսակցության ընտրացուցակի առաջին համարն էլ Արթիկի քաղաքապետի տեղակալ Արտակ Հարությունյանն է: Նշենք, որ այս կուսակցությունների համամասնական ցուցակը գլխավորող թեկնածուների հետ կապ հաստատել չհաջողվեց մեզ: