Հայկական կողմը ցանկանում էր հրաժարվել Մոսկվայի հանդիպումից. հայացք Բաքվից
Մոսկվայում ապրիլի 28-ին կայացած ՀՀ, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպման արդյունքները կարծես շղարշով են պատված: Կողմերը հիմնականում բավարարվեցին հանդիպման մասին պատմող հերթապահ ձեւակերպումներով մամուլի հաղորդագրության տարածմամբ:
Միայն Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը մի փոքր բացեց փակագծերը եւ ասաց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտգործնախարարների եռակողմ հանդիպմանը նախագահների հանդիպման հարցը չի քննարկվել: Նա նշեց, որ նախարարները հանդիպման մանրամասները կներկայացնեն երկրների ղեկավարներին, որից հետո նրանք կարող են որոշում կայացնել՝ հանդիպե՞լ, թե՞ ոչ:
«Հարավային Կովկաս» քաղաքագետների ակումբի (Բաքու) նախագահ, ադրբեջանցի փորձագետ Իլգար Վելիզադեն EADaily.com-ի հետ զրույցում նշում է, որ բանակցություններից մեծ ակնկալիքներ պետք չէր ունենալ, քանի որ հանդիպման ընդհանուր ֆոնը այլ էր: «Ի նկատի ունեմ առաջնագծում լարվածության աճը, հակամարտության շուրջ զարգացումները: Գաղտնիք չէ, որ ադրբեջանական կողմն ընդհանրապես բավարարված չէ Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումից հետո ԼՂ հակամարտության շուրջ ընթացող բանակցային գործընթացից»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով, Բաքվի համար ընդհանրապես շահեկան չէ, որ գործընթացից հանվում կամ ոչ հետեւողականորեն են քննարկվում «ադրբեջանական տարածքների ապաշրջափակման խնդիրները»: «Հակառակ կողմը, ստանալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աջակցությունը, առաջ է մղում հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման հարցը: Եթե բանակցությունները կենտրոնացվեն հենց այդ խնդրի շուրջ, ապա դրանք ընդհանրապես կկորցնեն իրենց իմաստը, քանի որ հետ են քաշվում այն կետերից, որոնք մշակվել են Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումներին»,- ընդգծում է Իլգար Վելիզադեն:
Հիշեցնենք, որ մինչև Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումը անցյալ տարի ԼՂ հակամարտության գոտում ապրիլյան պատերազմական արյունալի իրադարձություններից հետո Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները միջնորդների նախաձեռնությամբ հանդիպեցին Վիեննայում և ձեռք բերեցին մի քանի պայմանավորվածություններ: Կողմերը հայտնեցին իրենց հավատարմությունը հրադադարի ռեժիմի հաստատման մասին 1994-95 թթ. կնքված պայմանագրերին, պայմանավորվեցին հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի խախտման հետաքննության մեխանիզմների ներդրման եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի գրասենյակի լիազորությունների եւ մոնիտորինգային հնարավորությունների ընդլայնման շուրջ:
Սանկտ Պետերբուրգի Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը վերահաստատվեցին Վիեննայի պայմանավորվածությունները: Այնուհետեւ, սակայն Բաքուն տարբեր առիթներով հայտարարեց, որ հրաժարվում է այդ պայմանավորվածությունների կատարումից:
Ադրբեջանցի մեկ այլ քաղաքագետ Տոֆիկ Աբասովը կարծում է, որ հանդիպումների միջոցով միջնորդները փորձում են որոշակի դինամիկա հաղորդել գործընթացին եւ թույլ չտալ, որպեսզի «բանակցային դադարը» դառնա տեւական: «Այս իմաստով հանդիպման անցկացումը կարելի է տեղաշարժ համարել, սակայն մեծ ակնկալիքներ պետք չէ ունենալ, հատկապես, եթե հաշվի առնենք այն, որ ՀՀ դիվանագետները ցանկանում էին հրաժարվել հանդիպումից: Պատահական չէ, որ հակամարտող կողմերի ԱԳ նախարարները երախտիքի խոսք հայտնեցին ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին, որ հանդիպումը կայացավ: Սա նաեւ ցույց է տալիս, որ Մոսկվա հետեւողականորեն առաջ է մղում մոդերատորի իր ֆունցկիան»,- նշում է Աբասովը: