Այսօր տեղեկություն տարածվեց, որ Արարատի մարզպետարանի մոտ բողոքի ցույց են անցկացնում Արտաշատի համար 5 դպրոցի մի քանի հարյուր աշակերտ` մարզպետից պահանջելով չեղարկել տնօրեն Ռուզաննա Հայրապետյանին պաշտոնից ազատելու հրամանը:
Արարատի մարզպետարանի կրթության, մշակույթի եւ սպորտի վարչության պետ Խաժակ Աղաբեկյանը մեր զրույցում ասաց, որ նշված դպրոցի տնօրենը մայիսի 16-ին մարզպետի անունով դիմում է ներկայացրել` խնդրելով իրեն ազատել աշխատանքից: Դիմումի մեջ պատճառաբանություն չի նշել: «Ըստ աշխատանքային օրենսգրքի` այսօր մենք նրան ազատել ենք աշխատանքից եւ պաշտոնակատար ենք նշանակել նույն դպրոցի մանկավարժներից մեկին, մինչեւ սահմանված կարգով թափուր պաշտոնի մրցույթ անցկացնելը»,- ասաց Արարատի մարզպետարանի պաշտոնյան: Նա պատասխանեց նաեւ մեր մի քանի հարցերին:
- Պարոն Աղաբեկյան, տեղեկություն կար, որ մոտավորապես 700 աշակերտ մարզպետարանի մոտ բողոքի ցույց է անում, պահանջում է աշխատանքից չազատել տնօրենին:
- Այդպիսի տեղեկությունները թյուրիմացություն են, մեզ մոտ եկել են ծնողներ, տնօրենի ազատման դիմումը մենք իրենց ներկայացրել ենք, մարդիկ համոզվել, գնացել են:
- Բողոքի ցույց չի՞ եղել:
- Դա կազմակերպված` նախկին տնօրենի կողմից, թե ինչ-ինչ, թե ով է կազմակերպել, աշակերտներ եկել են, անձամբ ես եւ փոխմարզպետը հանդիպել ենք 9-րդ դասարանի 10-15 աշակերտի հետ, բացատրել ենք, դիմումը ցույց ենք տվել, աշակերտներն ասել են ներողություն, գնացել են:
- Պարոն Աղաբեկյան, նշում եք, որ հնարավոր է տնօրենի կողմից էր կազմակերպված աշակերտների...
- Ես չեմ կարող ասել` ում կողմից էր կազմակերպված: Ես չեմ ասել` իր կողմից, ասել եմ` ես չգիտեմ, ում կողմից էր կազմակերպված: Եթե անգամ մանկավարժների կողմից կազմակերպված էր, դա մանկավարժին ոչ վայել արարք է:
Մեզ հայտնի դարձած տեղեկությունների համաձայն, այսօր Արարատի մարզպետարանում խորհրդակցություն է հրավիրվել, որին մասնակցել են նաեւ այլ դպրոցների տնօրեններ: Այդ մասին Խաժակ Աղաբեկյանն ասաց, որ հերթական խորհրդակցություն էր, վերոնշյալ միջադեպի հետ բացարձակ կապ չունեցող: «Հերթական խորհրդակցություն էր, որի ընթացքում քննարկել ենք մեր հետագա քննական աշխատանքների կազմակերպմանը, վերջին զանգին վերաբերող եւ այլ ընթացիկ հարցեր»,- նշեց նա:
Նաեւ պատասխանելով մեր հարցին` տեղեկացրեց, որ Արարատի մարզպետի պաշտոնում Արամայիս Գրիգորյանի նշանակվելուց հետո աշխատանքից ազատվել է դպրոցի երկու տնօրեն`Արտաշատի համար 5 եւ Մխչյանի դպրոցների տնօրենները: Երկուսն էլ սեփական դիմումի համաձայն:
Արամայիս Գրիգորյանն Արարատի մարզպետի պաշտոնը երկրորդ անգամ զբաղեցրել է 2016-ի սեպտեմբերից: