Երեւանի կենտրոնում եւս մեկ հատված հանրային գերակա շահ ճանաչվեց
Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ներկայացրած նախագիծն այսօր դրական եզրակացություն ստացավ կառավարության նիստում, որով Երեւան քաղաքի գլխավոր պողոտայի՝ Աբովյան, Փավստոս Բուզանդի, Եզնիկ Կողբացու և Արամի փողոցներով պարփակված տարածքների նկատմամբ բացառիկ՝ գերակա հանրային շահ ճանաչվեց: Այս հատվածը Սիլ պլազայից դեպի Մաշտոցի պուրակ տանող ճանապարհի ձախակողմյան մասն է, որտեղ գտնվում է նաեւ Առաջին Հանրապետության վարչապետ Արամ Մանուկյանի կիսավեր տունը:
Երևանի քաղաքապետն այս որոշմամբ ստանում է լիազորություն «Ի ԷՄ ՍԻ» ՓԲ ընկերության հետ կնքել Երևան քաղաքի Աբովյան, Փավստոս Բուզանդի, Եզնիկ Կողբացու և Արամի փողոցներով պարփակված տարածքում սեփականության օտարման գործընթացի ընթացքում պետության և ձեռքբերողի իրավունքները, պարտականություններն ու պատասխանատվությունը սահմանող պայմանագիր:
Ընթացիկ իրավիճակը և խնդիրները
Տարածքը ներկայումս կառուցապատված է հին և խարխուլ, տարերայնորեն տեղակայված բնակելի տներով և շինություններով, որոնք չեն համապատասխանում հակահրդեհային, սանիտարահիգիենիկ, քաղաքաշինական նորմերին և կարող են պատճառ հանդիսանալ արտակարգ իրավիճակների: Տարածքի անմիջական հարևանությամբ գտնվող տարածքների համար նախագծվել և մասնակիորեն իրականացվել են համաքաղաքային ենթակառուցվածքների անբաժանելի մասը կազմող հանգույցներ, մասնակիորեն կառուցապատվել է Գլխավոր պողոտան:
Երևանի գլխավոր պողոտայի՝ Աբովյան, Փավստոս Բուզանդի, Եզնիկ Կողբացու և Արամի փողոցներով պարփակված տարածքների նկատմամբ արդեն իսկ ճանաչվել էր բացառիկ` գերակա հանրային շահ: Տարածքների ձեռքբերող էր ճանաչվել «Ի ԷՄ ՍԻ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը: Օտարման գործընթացի վերջնաժամկետ է սահմանվել 2017թ. մարտի 1-ը: «Ի ԷՄ ՍԻ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը իր 22.03.2017թ. դիմումով հայտնել է, որ տարածքում առկա մեծածավալ ինքնակամ շինությունների, ինչպես նաև գույքային միավորների նկատմամբ հավակնություններ ունեցող անձանց շրջանակի և իրավական կարգավիճակի առավել մեծ անորոշության պատճառով ընկերությունը չի կարողացել տարածքում առկա գույքային միավորների սեփականատերերի և գույքային իրավունքներ ունեցողների մի մասի հետ կնքել օտարման պայմանագրեր:
Հաշվի առնելով, որ վերը նշված որոշումներով սահմանված օտարման գործընթացի վերջնաժամկետում տարածքում որոշ սեփականատերերի չի ուղարկվել օտարման պայմանագրերի նախագծերը,  որոշումը չօտարված սեփականությունների մասով համարվել է անվավեր:
Ակնկալվող արդյունք
Տարածքի նկատմամբ նոր բացառիկ` գերակա հանրային շահ սահմանելը, հնարավորություն կտա ավարտին հասցնել քաղաքաշինական ծրագրի իրականացումը, որով մասնավոր ներդրումների հաշվին Երևանի կենտրոնից կվերանա կիսախարխուլ ոչ սեյսմակայուն, ոչ բավարար խտությամբ և հիմնականում վթարային հանդիսացող բնակելի ֆոնդը և գլխավոր պողոտայի` Աբովյան, Փավստոս Բուզանդի, Եզնիկ Կողբացու և Արամի փողոցներով պարփակված տարածքում հնարավոր կլինի վերականգնել «Հին Երևան» պատմաճարտարապետական միջավայրը: