Ազգային Ժողովի «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2016 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանին հարցեր ուղղելուց առաջ մի դիտարկում կատարեց:
Պատգամավորի խոսքով՝ միջազգային շուկայում նավթի գների տատանման վերաբերյալ տարբեր կարծիքներ են հնչում: «Տնտեսական բլոկի ներկայացուցիչները, կարծես թե, մի փոքր տխուր են արձանագրում նավթի գների անկումը Ռուսաստանի տնտեսության հետ կապված, տրանսֆերտների եւ այլն, ինչն ազդում է Հայաստանի տնտեսության վրա: Անվտանգության եւ քաղաքականության ոլորտի ներկայացուցիչները, կարծես թե, ուրախ են խոսում նավթի գների անկման մասին, որովհետեւ մեկնաբանվում է, որ Ադրբեջանի եկամուտները, նավթադոլարները, պակասում են»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանն ու հետաքրքրվեց նախարարից, թե ի՞նչ ենք մենք ուզում, ուզում ենք, որ նավթի գները բարձրանա՞ն, թե՞ իջնեն:
Պատգամավորի երկրորդ հարցը վերաբերվում էր արտաքին պարտքի սպասարկման վերաբերյալ անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցների հատկացմանը: Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ 2015 թվականին Վերահսկիչ պալատն արձանագրել էր, որ արտաքին պարտքի սպասարկման համար պետք է 1 միլիարդ դոլար: «Վերջին տարիներին այս մասին կառավարությունից կոնկրետ պատասխան չենք ստանում: Արդյո՞ք այս գնահատականը դուք կիսում եք եւ առաջիկայում՝ 2020 թվականին, արտաքին պարտքի սպասարկման համար անհրաժեշտ է լինելու 1 միլիարդ դոլար եւ առաջիկա 5 տարիներին: Ո՞ր թվականին է լինելու արտաքին պարտքի սպասարկման պիկը»,- հարցրեց Նիկոլ Փաշինյանն ու խնդրեց նախարարին, որպեսզի ներկայացնի բյուջեի եկամուտների եւ ծախսային մասով թերակատարման կառուցվածը:
Ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը պատասխանելով պատգամավորի առաջին հարցին՝ նշեց, որ կապ կա նավթի գների եւ Հայաստան եկող տրանսֆերտների միջեւ: «Տրանսֆերտները լավ են, թե՝ վատ, որպես տնտեսագետ կարծում եմ, որ տրանսֆերտները մեղմում են հասարակության մեջ սոցիալական խնդիրները, բայց իրականում այլ պրոբլեմ է առաջացնում: Սա միջազգային վերլուծական ակադեմիական աշխարհն է ասում: Դա ստեղծում է քիչ աշխատելու հակվածություն»,- ասաց Վարդան Արամյանը՝ նշելով, որ երկրորդ խնդիրը, որը առաջացնում են տրանսֆերտները, առանց արտադրողականության բալանսային աշխատավարձի բարձրացումն է: «Իհարկե, ցանկանում ենք նավթի ցածր գին, որպես տնտեսագետ ցանկանում եմ ավելի քիչ տրանսֆերտներ տեսնեմ տնտեսությունում, եւ հիմնականում մեր տնտեսական աճը լինի ոչ թե տրանսֆերտներով ուղղորդված տնտեսական աճ, այլ մեր արտադրողականությամբ»,- հայտարարեց ֆինանսների նախարարը:
Անդրադառնալով արտաքին պարտքի սպասարկման հարցին, Վարդան Արամյանն ասաց, որ 2020 թվականին արտաքին պարտքի սպասարկման չափը նախատեսված է 500 միլիոն դալար: «Եթե մեզ հաջողվի միջինը 5 տոկոս տնտեսական աճ ապահովել, այո՛, մենք կարող ենք այդ 500 միլիոնը մարել; Իմաստը՞, ինչի համար մարենք»,- ասաց Վարդան Արամյանը՝ նշելով, որ կախված տնտեսական աճից կառավարությունը կարող է արտաքին պարտքի վերաթողարկում իրականացնել:
Ֆինասների նախարարը նշեց, որ պետական բյուջեի ծախսերը թերակատարվել են շուրջ 10 միլիարդ դրամի չափով, իսկ եկամուտները շուրջ 100 միլիարդ դրամի չափով: «Արդյո՞ք անհրաժեշտ էր, որ մենք ցանկացած ջանքով այդ 100 միլիարդ դրամը ետ բերեինք, իհարկե՝ ոչ, որովհետեւ այդ 100 միլիարդը մենք սկսելու էինք բերել տնտեսությունից, որտեղ այդ գումարը չի ստեղծվել»,- ասաց Վարդան Արամյանը: