Զինծառայողներն ապաքինվում են, վթարի պատճառը մեքենայի հին լինելը չէր. Արծրուն Հովհաննիսյան
Ավտովթարից տուժած եւ ՊՆ կենտրոնական զինվորական հոսպիտալում («Մուրացան») գտնվող բոլոր 8 զինծառայողի առողջական վիճակը դեպի լավն է գնում:
«Ես այս պահին հոսպիտալում եմ, զինծառայողների վիճակը նորմալ է, ապաքինվում են, որեւէ խնդիր, վտանգ եւ ծանր վիճակ չկա»,- մեր հարցին պատասխանելով` ասաց ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նշեց, որ դրական փոփոխություն կա նաեւ զինծառայողներից երկուսի մոտ, որոնց վիճակն ավելի վաղ գնահատվել էր ծանր: Մեկի մոտ առկա է սրունքի կոտրվածք, նախատեսվում է վիրահատություն, իսկ մյուսը ստացել է գլխի վնասվածք, առկա է ոսկրի տեղաշարժ եւ հեմատոմա: Չի բացառվում, որ երկրորդ զինծառայողը նույնպես վիրահատության ենթարկվի:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 24-ին՝  ժամը 08:30-ի սահմաններում, Վարդենիս-Շորժա ավտոճանապարհին տեղի է ունեցել ճանապարհատրանսպորտային պատահար: Մ-14 ավտոճանապարհի Վարդենիս-Շորժա հատվածի 25-րդ կմ-ին ՊՆ պետհամարանիշով «ԳԱԶ 66» մակնիշի ավտոմեքենան դուրս է եկել ավտոճանապարհի երթեւեկելի հատվածից եւ մոտ 6 մ սահել մոտակա ձորակը, թափքը պոկվել է։
Վթարից հետո տեղեկություններ շրջանառվեցին, որ պաշտպանական գերատեսչության «ԳԱԶ 66» մակնիշի մեքենայի թափքում եղել է 30 զինծառայող, իսկ մեքենան առնվազն 18 տարի առաջ է արտադրվել:
ՊՆ  խոսնակն այս առնչությամբ ասաց, որ մեքենայի հստակ տարիքը չգիտի, բայց դրա հնամաշությունը բացարձակապես չէր կարող վթարի պատճառ դառնալ:
«Ես տեղեկություն չունեմ` այդ ավտոմեքենան քանի տարեկան է, բայց այն, որ մեր բանակում վերջին երկու տարում հազարներով նոր, լավ տեխնիկա է ընդունվել եւ հին տեխնիկան դուրս է գրվում, փաստ է: Բայց «ԳԱԶ 66»-ը, եթե անգամ հնամաշ լինի, դա բացարձակ չի կարող վթարի պատճառ համարվել, որովհետեւ մենք այդ դեպքի գրեթե ամբողջ պատկերը ունենք: Քննություն է ընթանում, առայժմ իրավասու չեմ պատճառների մասին խոսել»,- նշեց Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով` վթարի ենթարկված մեքենայի թափքում եղել է 14 զինծառայող: Տուժողները պայմանագրային զինծառայողներ են: