Նախորդ օրը Արագածոտնի մարզում տեղացած աննախադեպ կարկուտի պատճառած վնասերը դեռ պարզ չէ: Վնասի չափը վերջնական կհստակեցվի 2-3 օրից: Այս մասին armtimes.com-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Արագածոտնի մարզպետարանի գյուղվարչության պետ Յուրա Ազատյանը:
«Դեռ ուսումնասիրությունները չենք ավարտել, վնասի չափը պարզ չէ: Արագածավանում վնասվել է բոլոր տեսակի պտղատու այգիները, իսկ մնացած համայնքներում բոլոր ցանքատարածությունները»,- ասաց գյուղվարչության պետը:
Նախորդ օրը տեղեկացրել էինք, որ ուժգին կարկուտ է տեղացել Արագածավան, Սուսեր, Ցամաքասար եւ Մաստարա համայնքներում: Կես ժամ տեղացած կարկուտը, ըստ գյուղապետերի՝ մոտ 70 տոկոսի վնաս է հասցրել: Առանձին համայնքներում որոշ մրգատու այգիներ մինչեւ 100 տոկոս ոչնչացվել են:
«Մեր գյուղում 1000 հեկտար վնասվել է: Ամեն ինչ էլ ցանված է եղել 1000 հեկտարի վրա: Ծիրանի, խնձորի, խաղողի այգիներ է եղել, բանջարեղեն է եղել, հացահատիկ: Ծիրանը ընդհանրապես ոչնչացրել է: Մյուսները 70 տոկոս վնասվել են: 60 տարվա մեջ նման կարկուտ դեռ չէր եկել: Հատիկները շատ մեծ էին, մի կես ժամ եկավ»,-ասաց Արագածավանի գյուղապետ Անդրանիկ Պապիկյանը:
Արագածոտնի մարզպետարանից հավաստիացնում են, որ մարզում 70 հակակարկտային կայանք կա տեղադրված: Սակայն նշյալ գյուղական համայնքների տարածքում դրանք բացակայում են: